Rząd ma listę spółek pod kontrolą

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24TP S.A. nie chce być na liście spółek strategicznych

Rząd przyjął listę spółek strategicznych. Znalazły się na niej te firmy, które zajmują się transmisjami danych. Nad nimi państwo chce zachować kontrolę.

- Niektóre z nich, właściwie w jakimś sensie wszystkie, są bezpośrednio związane z kwestiami bezpieczeństwa państwa w zakresie, o którym w żadnym wypadku publicznie nie mogę mówić - powiedział premier Jarosław Kaczyński. Rząd podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko, że wśród nich w dalszym ciągu powinno zostać KGHM jako spółka, która ma znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa.

17 spółek strategicznych

Wykaz obejmuje 17 spółek działających w sektorach: elektroenergetycznym (BOT – Górnictwo i Energetyka SA, Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, PSE – Operator SA), paliwowym (m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, Grupa LOTOS SA, PKN ORLEN SA), górniczo-hutniczym (KGHM Polska Miedź SA), telekomunikacyjnym (m.in. Telekomunikacja Polska SA, POLKOMTEL SA) oraz transportowym (PKP – Polskie Linie Kolejowe SA) - podał CIR.

W odniesieniu do tych spółek Skarb Państwa posiada szczególne uprawnienia nadzorcze, m.in. prawo zgłaszania sprzeciwu wobec niektórych uchwał i czynności prawnych podejmowanych przez ich organy statutowe.

Telekomunikacja chce się wyłamać

Tymczasem Telekomunikacja Polska SA dąży do wykreślenia z listy spółek strategicznych. - Telekomunikacja Polska oraz Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" wielokrotnie zwracały uwagę na brak podstaw prawnych do wpisania TP na listę spółek, w których Skarb Państwa ma specjalne uprawnienia - czytamy w komunikacie prasowym TP SA. Według spółki, "jest to nieuzasadnione odstępstwo od konstytucyjnej zasady swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz naruszenie prawa traktatowego UE dotyczącego swobody przepływu kapitału". TP nie zgadza się z tą decyzją i zapowiada, że podejmie prawne kroki, by doprowadzić do wykreślenia firmy z listy spółek strategicznych. Na konferencji po posiedzeniu rządu byla także mowa o wzroście wydatków w budżecie.


Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24