"Rząd ma czas do północy"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24"Rząd ma czas do północy"

PiS stawia ultimatum: jeśli do północy rząd nie podejmie decyzji w sprawie obniżki akcyzy na paliwo, PiS w czwartek lub piątek złoży wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego - zapowiedział Przemysław Gosiewski. Wniosek nie wpłynie na naszą decyzję - ripostuje Zbigniew Chebowski z PO.

W środę w Sejmie szef klubu PiS Gosiewski powiedział dziennikarzom, że Rostowski powinien odjeść z rządu nie tylko ze względu na akcyzę, ale też "zaniechania" m.in. w kwestii reformy finansów publicznych.

Ten wniosek nie ma kompletnie żadnego wpływu na decyzję premiera i ministra finansów Chlebowski wotum

- Ewentualny wniosek o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego nie będzie miał żadnego wpływu na decyzję dotyczącą możliwości obniżenia akcyzy na paliwo - zapowiedział szef klubu PO Chebowski.

Podkreślił, że zgodnie z zapowiedziami trwają analizy skutków obniżenia akcyzy i tego, czy taka decyzja będzie miała wpływ na ceny paliw na stacjach benzynowych. - Zależy kto na tej operacji zyska, czy kierowcy, czy koncerny paliwowe - mówił polityk PO.

Rząd już rozważał możliwość zmiany akcyzy na paliwa, jeżeli przychody z tego podatku byłyby wyższe od planowanych w budżecie. - Na razie takiej dobrej wiadomości nie mamy. Przychody z akcyzy są niższe niż planowano - oznajmił szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak po wtorkowym posiedzeniu rządu.

W ustawie budżetowej na 2008 rok przychody z akcyzy na paliwa zapisano na poziomie 22,6 mld zł. Po czterech miesiącach tego roku wyniosły one 6,7 mld zł.

Kto za, kto przeciw

Obniżenia akcyzy domagają się politycy PiS oraz Lewicy. Za obniżką jest także sam Chlebowski. Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że w obecnych warunkach nie ma uzasadnienia, aby utrzymywać akcyzę na paliwo na tak wysokim poziomie.

Ile akcyzy w litrze?

Obecnie w cenie litra benzyny jest 1,56 zł akcyzy, a w litrze oleju napędowego 1,05 zł. Są to stawki kwotowe, a nie procentowe, nie rosną więc wraz z cenami paliw.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: