Rząd łata budżet rurami PGNiG

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PGNiG płaci dywidendę

Jest kryzys, więc rząd trzeba brać, co się da. Nawet rury. Walne zgromadzenie PGNiG, w którym ponad 75 proc. udziałów ma skarb państwa, zdecydowało o oddaniu na dywidendę prawie całego ubiegłorocznego zysku. Część w aktywach - głownie rurach przesyłowych. Tę część zamierza objąć właśnie MSP.

W zeszłym roku Państwowe Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zarobiło na czysto 546,2 mln zł. Wtorkowe walne zgromadzenie akcjonariuszy, że gazowa spółka wypłaci w formie dywidendy 531 mln zł, co daje dziewięć groszy na akcję. Wcześniej zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zaproponował, by z zysku osiągniętego w 2008 roku na dywidendę przeznaczyć 236 mln zł, co dawałoby 0,04 zł dywidendy na akcję.

Każdy zadowolony?

Akcjonariusze zdecydowali jednak inaczej. Zgodnie z przyjętą uchwałą, 382,5 mln zł dywidendy trafi do Skarbu Państwa, czyli głównego akcjonariusza, w formie dywidendy rzeczowej. Reszta zostanie wypłacona w formie pieniężnej. I to tylko pozostałym akcjonariuszom.

- Dywidenda Skarbu Państwa z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa będzie miała charakter rzeczowy, a nie gotówkowy. Niewykluczone, że tak będzie także w przyszłym roku - zapowiedział wiceminister skarbu, Krzysztof Żuk.

Co dostanie skarb państwa? Przede wszystkim instalację przesyłową należącą do gazowego koncernu, którą resort odda należącemu do siebie Gaz-Systemowi. PGNiG pozbędzie się kawałka działalności, który i tak nie jest mu specjalnie potrzebny.

- Ta dywidenda rzeczowa temu służy - my pobieramy te aktywa z PGNiG, przekazując je na podwyższenie kapitału Gaz-Systemu. I tak też będzie w tym roku - wyjaśnił Żuk. Przypomniał, że wynika to z przyjętej przez rząd polityki gazowej, określającej zasady "wyprowadzania" z PGNiG tych aktywów, które były objęte umową leasingową na rzecz Gaz-Systemu. Tak ma być też w przyszłym roku, aby w efekcie większość sieci była pod kurtelą Gaz-Systemu - Przypuszczalnie będziemy tę politykę gazową zmieniali, żeby przedłużyć jeszcze o rok, bo tej dywidendy nie wystarczy, żeby doprowadzić ten proces do końca - zapowiedział wiceminister.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24