"Rząd jeszcze raz podniesie deficyt"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Moody's prognozuje spadek polskiego PKB o 1,4 proc. w tym roku

polski rząd jeszcze raz podniesie deficyt budżetowy na ten rok - uważa prestiżowa agencja ratingowa Moody's. Agencja przypomina, że perspektywa oceny wiarygodności kredytowej Polski wciąż jest stabilna.

Agencja podała, że po tym, jak rząd zdecydował się podnieść deficyt budżetowy o prawie połowę, szanse na podniesienie oceny wiarygodności kredytowej Polski Polski - z obecnej i tak wysokiej noty A2 - znacznie zmalały. Ale zaznacza, że uch w druga stronę też nie jest rozważany i perspektywa ratingu wciąż jest stabilna.

Rating Moody's dla polskiego długu w złotym i walutach obcych to teraz A2 - czyli szósty stopień, licząc od najwyższego.

Analitycy Moody's uważają, że nowa prognoza rządu, zakładająca wzrost PKB w tym roku o 0,2 procenta, jest zbyt optymistyczna. Moody's prognozuje, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 1,4 procent, a deficyt będzie musiał zostać podniesiony jeszcze raz.

Moody's spodziewa się znacznego spowolnienia w II kwartale, zwłaszcza spadku popytu wewnętrznego. Agencja ocenia, że deficyt polskich finansów publicznych sięgnie w tym roku 5,6 procent PKB, a przyjęcie euro w roku 2014 jest realistyczne.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24