Rząd drogo sprzeda chlubę polskiego przemysłu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PZL to łakomy kąsek dla inwestorów

Spółka PZL Świdnik - producent śmigłowców - zostanie sprzedana temu inwestorowi, który zaproponuje najwyższą cenę - poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Zakład, którego prywatyzacja co jakiś czas budzi emocje, uchodzi za jeden z najlepszych w swojej branży.

- Cena jest podstawą wyboru oferenta - podkreślił wiceszef resortu skarbu. Dodał, że wynika to ze stanowiska Komisji Europejskiej, które dotyczy podmiotów publicznych. A takim podmiotem - jak wyjaśnił - jest spółka PZL Świdnik.

Najpoważniejszymi kandydatami w wyścigu po PZL są włosko-brytyjski koncern AgustaWestland (projektujący i produkujący śmigłowce) i czeska spółka Aero Vodochody (należąca do funduszu inwestycyjnego Penta Investment).

Gwarancje dla pracowników

Gawlik dodał, że warunkiem transakcji, choć nie umowy prywatyzacyjnej, są wcześniej wynegocjowane pakiety socjalne oraz inwestycyjne. Dodał, że pakiety inwestycyjne są już uzgodnione i nie budzą zastrzeżeń Agencji Rozwoju Przemysłu - formalnego właściciela kontrolowanego pakietu akcji spółki.

Co do pakietów socjalnych, Gawlik wyjaśnił, że taki pakiet został wynegocjowany na razie z jednym inwestorem. - Drugi jest w trakcie negocjacji. Liczymy na to, że do momentu, gdy będą ostateczne oferty cenowe na zakup akcji PZL Świdnik, pakiet socjalny zostanie przez drugiego inwestora wynegocjowany ze stroną społeczną - powiedział.

Wysokie loty PZL

PZL Świdnik to jedno z ostatnich polskich "sreber rodowych", które jeszcze nie zostały sprywatyzowane. Spółka jest naszym jedynym producentem śmigłowców i jedną z największych spółek lotniczych w tej części Europy.

Świdnicka wytwórnia produkuje obecnie około 170 kadłubów śmigłowców AgustaWestland rocznie. Wartość dostaw w 2008 roku osiągnęła ponad 150 mln złotych i stanowiła niemal jedną trzecią ogółu sprzedaży fabryki. Cała wartość sprzedaży PZL Świdnik w ubiegłym roku sięgnęła 420 mln zł, a zysk netto - 4,6 mln zł. Zakłady zatrudniają ponad cztery tysiące pracowników. Wartość prywatyzowanych przez ARP 87 proc. udziałów w PZL Świdnik jest oceniana na co najmniej 277 mln zł.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24