Rząd chce zabrać rodzinom i twórcom

Najnowsze

TVN 24Rząd planuje ograniczyć ulgi podatkowego

Rząd chce zlikwidować ulgę internetową oraz wprowadzić ograniczenia w ulgach na dzieci oraz dla artystów, twórców i dziennikarzy. Zgodnie z szacunkami resortu finansów ograniczenia w tych ulgach przyniosą państwu w przyszłym roku dodatkowo ponad pół miliarda złotych dochodu.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Finansów rodziny, które osiągają dochody powyżej 85 tysięcy 528 złotych i mają tylko jedno dziecko stracą prawo do ulgi prorodzinnej. Nic się nie zmieni dla rodziny z dwójką dzieci. Za to rodzinom z trójką lub z większą liczbą dzieci MF zwiększy ulgę na trzecie i kolejne dziecko o 50 proc.

Ograniczenia dla twórców Resort finansów chce też wprowadzenia zmian dotyczących przywileju odliczania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów m.in. z tytułu korzystania z praw autorskich oraz praw pokrewnych, które przysługują nie tylko artystom, ale też m.in. dziennikarzom i wykładowcom. Zgodnie z propozycjami MF koszty te nie będą mogły przekroczyć 42 tys. 764 zł. Jeżeli będą wyższe od tej kwoty, twórca będzie mógł odliczyć 50 proc. kosztów, ale pod warunkiem, że je udokumentuje.

Zmiany w podatkach czekają artystów i twórców tvn24

Rozbieżności w rozwiązaniach

Propozycja resortu finansów jest zaskakująca, bo w listopadowym expose premier zapowiedział, że odpisanie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu będzie możliwe kiedy nie przekraczą one 85 tysięcy złotych rocznie. Jeśli twórca przekroczy tę granicę, miał zapłacić podatek tak jak każdy inny obywatel.

Najnowsze propozycje to nie pierwsza próba wprowadzenia ograniczeń w uldze podatkowej dla twórców. W zeszłym roku rząd chciał już wprowadzić takie ograniczenia, ale wywołało to burzę w środowiskach artystów, naukowców i dziennikarzy. Koniec ulgi internetowej

Zlikwidowa ma być również ulga internetowa. W 2010 roku skorzystało z niej około czterech milionów osób. Rząd podkreśla, że coraz większa konkurencja między dostawcami internetu sprawiła, że ceny ich usług znacznie spadły dlatego nie ugla już jest nie potrzebna. Na zlikwidowanych ulgach zyska budżet Zgodnie z szacunkami resortu finansów zmiany dotyczące twórców przyniosą budżetowi w 2013 roku, 164 mln zł, a w 2014 r. - 173 mln zł. Efektem likwidacji ulgi internetowej w 2013 r. będzie dodatkowe 424 mln zł, a zmiana dotycząca ulgi na dzieci da fiskusowi 149 mln zł oszczędności w skali roku. Zmiany podatkowe to jeden z elementów rządowego planu walki z nadmiernym deficytem finansów publicznych.

Autor: km/tr / Źródło: PAP,tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24