Rząd chce ulżyć rodzinom

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Ambitne plany PiS w zakresie polityki prorodzinnej

Dłuższe urlopy macierzyńskie i większe ulgi rodzinne zakłada projekt zmian w Kodeksie pracy przyjętym przez rząd.

Projekt zakłada m.in. zwiększenie ulgi rodzinnej do ok. 560 zł i wydłużenie urlopu macierzyńskiego docelowo do 26 tygodni. Wśród zmian w Kodeksie pracy znajduje się także zwolnienie pracodawców z opłacania składek na fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych za rodziców wracających z urlopu wychowawczego i macierzyńskiego. Trudniej będzie również o tzw. becikowe. By je otrzymać matka będzie musiała od 10. tygodnia ciąży pozostawać pod opieką lekarską.

Jak usunąć przeszkody w powrocie matek na rynek pracy?

- Chcemy poprawić sytuację rodziców i w tym się mieści wydłużenie urlopu macierzyńskiego docelowo do 26 tygodni. W tej chwili mamy 18-tygodniowy urlop macierzyński i będziemy, co dwa lata wydłużać ten urlop o 2 tygodnie, aż do 26 tygodni. W tym czasie będziemy monitorować rynek pracy i sprawdzać, czy mamy rzeczywiście z niego korzystają oraz, czy jego wydłużenie nie stanie się przeszkodą w powrocie na rynek pracy - wyjaśniła minister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska. i podkreśliła, że zależy jej też na umożliwieniu rodzicom przedsiębiorcom, którzy rozliczają się na zasadzie karty podatkowej i nie zatrudniają pracowników, zawiesić działalność gospodarczą na okres do 36 miesięcy na czas opieki nad małym dzieckiem. - Jest to równoważne z urlopem wychowawczym dla pracowników i za ten okres składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne będzie opłacał Skarb Państwa - podkreśliła.

Polityka prorodzinna, a nie kampania wyborcza?

Projekt jeszcze dziś ma być wniesiony do Sejmu. - Wykonujemy to, co zapowiadaliśmy niezależnie od sytuacji przedwyborczej - powiedział premier Jarosław Kaczyński. Zmiany mają kosztować do 2014 r. prawie 28 mld zł.

Zmiany w PIT

Tymczasem sejmowa Komisja Finansów Publicznych rozpatrywała dziś poprawki do projektu nowelizacji ustawy o podatku PIT. Posłowie nie zgodzili się na dwukrotne zwiększenie kwoty ulgi prorodzinnej, czego domagali się posłowie Prawicy Rzeczpospolitej. Komisja opowiedziała się za pozostawieniem dotychczasowego kształtu projektu, czyli za wprowadzeniem ulgi pozwalającej odliczyć od podatku 572 zł 54 gr na każde dziecko. Zgodnie z projektem nowelizacji, ulga ma się odnosić do rozliczeń za 2007 r. Nad uchwaleniem ustawy Sejm ma głosować w środę.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24