"Ryzyko rozpadu Europy nigdy nie było tak wielkie"

Najnowsze


Groźba rozpadu Europy nigdy nie była tak wielka jak obecnie - przestrzegł podczas spotkania szefów państw i rządów z Europejskiej Partii Ludowej w Marsylii prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Francuz dodał, że Europejczycy mają tylko kilka tygodni na podjęcie decyzji, mających na celu wyjście z kryzysu. - Jeśli w piątek na zakończenie szczytu nie będzie porozumienia, to nie będzie już drugiej szansy - ostrzegł.

Nigdy Europa nie była tak zagrożona. Nigdy tyle krajów nie chciało przystąpić do Europy, a ryzyko jej rozpadu nigdy nie było tak wielkie Prrezydent Francji, Nicolas Sarkozy

Dodał, że Europa potrzebuje zmian strukturalnych. - Chcemy tego dla całej naszej 27, razem z naszym przyjacielem - Chorwacją. Więc nikt nie zostaje w tyle. Ale naszym największym celem jest to, by nikt nie był przeciw reformom w Europie - mówił.

Prezydent Francji stwierdził, że zbliżający się szczyt będzie historyczny. - Mam nadzieję, że będzie najlepszy, nie najgorszy - powiedział.

"Czas działa na naszą niekorzyść"

Nicolas Sarkozy ocenił również, że jeśli Europa chce iść naprzód musi mieć odwagę, by postawić słuszną diagnozę. - A diagnoza jest taka, że euro - waluta, która powinna dawać pewność, nie daje jej - stwierdził. - Nigdy Europa nie była tak zagrożona. Nigdy tyle krajów nie chciało przystąpić do Europy, a ryzyko jej rozpadu nigdy nie było tak wielkie - powiedział

Dodał, że trzeba działać szybko. - Mamy tylko kilka tygodni na podjęcie decyzji. Czas działa na naszą niekorzyść. Jeśli nie zgodzimy się co do tego, to boję się, że nie zgodzimy się w żadnej kwestii - powiedział prezydent Francji.

- Jak z tego wyjść? - pytał kończąc wystąpienie. - Musimy zreformować Europę, musimy przemyśleć Europę. Jeśli nie będziemy mieć odwagi, by to zrobić, to ludzie obrócą się przeciwko nam. A im więcej lat mija, tym bardziej wierzę w Europę - zapewnił.

O kryzysie na mini-szczycie

Mamy tylko kilka tygodni na podjęcie decyzji. Czas działa na naszą niekorzyść. Jeśli nie zgodzimy się co do tego, to boję się, że nie zgodzimy się w żadnej kwestii Nicolas Sarkozy

W spotkaniu bierze udział 17 szefów państw i rządów (w tym prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel) z krajów, gdzie rządzą partie należące do EPL, oraz szefowie trzech unijnych instytucji: Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie 27 przywódców

Dwudniowy szczyt przywódców 27 państw UE w Brukseli rozpocznie się o godz. 19.30 kolacją roboczą. Główny temat szczytu to odpowiedź na kryzys zadłużenia w strefie euro. Oczekiwane są decyzje ws. ewentualnej zmiany traktatu UE, zmierzające do zapewnienia większej dyscypliny finansów publicznych i zarządzania gospodarczego zwłaszcza eurolandu. Niemcy i Francja zapowiadają, że jeśli nie będzie zgody 27 państw, to wówczas przyjęty zostanie traktat międzyrządowy.

ant\mtom\k

Źródło: PAP, Reuters