Najnowsze

Rynki kapitałowe, sektor obronny, technologie. KE przyjęła propozycje sankcji wobec Rosji

Najnowsze


Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła w środę propozycje nowych sankcji wobec Rosji. Dotyczą one dostępu do rynków kapitałowych, sektora obronnego, a także towarów podwójnego zastosowania oraz wrażliwych technologii.

Jak podała w komunikacie Komisja Europejska, propozycje te będą teraz omawiane przez państwa członkowskie.

W środę po południu na ich temat rozmawiali ambasadorowie państw unijnych w Brukseli. Na ten dzień nie przewidziano jednak żadnych decyzji w tej sprawie. Kolejne spotkania dyplomatów zaplanowano na czwartek i piątek i to wtedy UE ma podjąć decyzje dotyczące restrykcji wobec Rosji.

Bez szczegółów

KE nie zdradziła szczegółów proponowanych sankcji, natomiast z wcześniejszych nieoficjalnych informacji wynikało, że rozważane jest ograniczenie niektórym rosyjskim firmom państwowym, w tym energetycznym, dostępu do unijnych rynków kapitałowych.

Rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz zaznaczyła na środowej konferencji prasowej w Brukseli, że to państwa członkowskie biorąc pod uwagę obecne wydarzenia podejmą ostateczną decyzję w sprawie sankcji.

Wcześniej pojawiały się informacje, że prezydenci Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenko i Władimir Putin, porozumieli się w sprawie sposobów zawieszenia broni w Donbasie.

- Państwa członkowskie podejmą decyzje (w sprawie sankcji - red.) biorąc pod uwagę to, co będzie się działo na miejscu - oświadczyła Kocijanczicz.

Jak podkreślała, KE czeka na więcej informacji o rozmowie Putina z Poroszenką. Powtórzyła, że UE wzywa do zawieszenia broni, oddania kontroli na wschodnią Ukrainą temu państwu oraz zatrzymania przepływu broni i żołnierzy.

W jakich sektorach?

Wstępne sugestie dotyczące sankcji, które we wtorek widziała PAP, obejmują m.in. "wprowadzenie zakazu finansowania długu (poprzez zakup obligacji, akcji i udzielania pożyczek konsorcjalnych) firmom sektora obronnego i firmom, których głównym obszarem działalności jest wydobycie, produkcja i transport ropy oraz produktów naftowych i w których państwo rosyjskie ma większościowe udziały albo pakiet kontrolny".

Firmy te są w dużym stopniu uzależnione od finansowania z zewnątrz i objęcie ich sankcjami znacznie zwiększyłoby ciężary ponoszone przez państwo rosyjskie.

KE proponuje też rozważenie zakazu udziału podmiotów i obywateli z UE w udzielaniu rosyjskim bankom państwowym pożyczek konsorcjalnych, czyli finansowanych przez grupę banków.

Propozycje obejmują też rozszerzenie restrykcji dotyczących eksportu do Rosji niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) na odbiorców cywilnych. Obowiązujące sankcje zakazują sprzedaży takiego sprzętu odbiorcom wojskowym. Rozszerzony mógłby zostać też wykaz sprzętu, którego dotyczą restrykcje.

Z kolei zakaz eksportu do Rosji zaawansowanych technologii, wykorzystywanych w poszukiwaniu i wydobyciu ropy z trudno dostępnych złóż, mógłby zostać rozszerzony na świadczenie usług (jak wiercenia, testowanie odwiertów) powiązanych z wydobyciem ropy ze złóż na dużych głębokościach i w Arktyce. Rozszerzony może być też wykaz technologii, których nie wolno eksportować do Rosji.

Kolejny stopień

Zaostrzenie sankcji sektorowych wobec Rosji za eskalację konfliktu na Ukrainie zapowiedział sobotni szczyt UE. Miałyby one dotyczyć obszarów, w których sankcje Unia wprowadziła od 1 sierpnia: przepływu kapitału, eksportu zaawansowanych technologii dla sektora naftowego, eksportu sprzętu podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego oraz embarga na broń.

Autor: mn//km/kwoj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości