Rynek się już nasycił

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWedług niektórych analityków - rynek już się nasycił

Sprzedaż telefonów komórkowych w tym roku spadnie. Nie zdarzyło się to nigdy wcześniej. Rynkowe trendy są jeszcze słabo wyczuwalne, więc specjaliści różnią się w ocenie przyczyn minirecesji. GfK Polonia, instytut badania rynku twierdzi, że rynek się nasycił.

Przedstawiciel Samsunga doszukuje się przyczyn słabszej sprzedaży aparatów w spowolnieniu gospodarczym, choć przyznaje, że w pierwszej połowie roku – która była dla branży najgorsza –

W ubiegłym roku Polacy kupili około 10 mln telefonów komórkowych

Według firmy analitycznej Gartner, globalna sprzedaż telefonów komórkowych skurczy się w przyszłym roku o 4 procent. Zdaniem firmy badawczej IDC, w trzecim kwartale tego roku sprzedaż telefonów na całym świecie spadła do 299 mln sztuk, czyli o 3,2 proc. Choć wydaje się, że to niewiele, dotychczas na rynku komórek nie było spadków.

Nokia traci

Na spadek wpłynąć ma przede wszystkim sytuacja w regionie Azji i Pacyfiku. Choć sprzedaż na tamtejszych największych rynkach - w Chinach i Indiach - w trzecim kwartale szła jeszcze w górę, Gartner prognozuje, że począwszy od czwartego kwartału wzrost się zatrzyma.

Takie obawy podziela Nokia i Samsung - oba koncerny ostrzegły, że rynek w przyszłym roku może się skurczyć. Oznaki kryzysu widać już w Europie Zachodniej - sprzedaż komórek spadła tam w trzecim kwartale o 8 procent.

Największy światowy producent Nokia prognozuje, że w tym roku zostanie sprzedanych 1,24 mld telefonów – o 20 mln mniej, niż zakładał na początku roku.

Popyt podtrzymuje nowy segment

– Dzięki silnemu złotemu dostępne były w Polsce zaawansowane telefony w bezprecedensowo niskich cenach. Aktualne osłabienie złotego nie może się jednak nie odbić na rynku. Nie tylko bezpośrednio na decyzjach zakupowych konsumentów, ale również na polityce operatorów komórkowych, którzy subsydiują telefony i sprzedają razem ze swoimi usługami – mówi Wojciech Wasilewski. Jego zdaniem trudno dzisiaj o pewność, jaki będzie bilans tych zjawisk dla polskiego rynku.

– Ostatni kwartał jest zwykle o 40 proc. lepszy od pozostałych. Sytuacja na rynku ciągle jest dobra, choć relatywnie trzeba się bardziej napracować – mówi Dariusz Chlastwa, prezes zarządu mPunktu, dilera usług komórkowych.

Spadek sprzedaży komórek będzie najdotkliwszy dla tych firm, dla których to podstawowy biznes. Czy to zapowiedź kłopotów Nokii? komórki spadek

Według Wojciecha Wasilewskiego pojawienie się telefonów takich jak iPhone czy Samsung Omnia było wydarzeniem roku, które kreuje nowy segment rynku. Po spektakularnym wejściu na rynek iPhone’a konkurenci szybko wprowadzili swoje modele oparte na tej samej koncepcji. – Popyt na nie jest zaskakująco wysoki, w przeciwieństwie do innych, klasycznych modeli – twierdzi Wojciech Wasilewski.

Źródło: Rzeczpospolita, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu