Rynek czeka na ruch Draghiego. EBC obniży stopy?

Najnowsze

PAP | BORIS ROESSLERDraghi może w czerwcu obniżyć stopy procentowe, aby walczyć z niską inflacją

Po obietnicy, że Europejski Bank Centralny w czerwcu złagodzi politykę pieniężną, jego prezes Mario Draghi musi sprostać oczekiwaniom rynków finansowych. Największe banki zastanawiają się teraz, czy prezes EBC pójdzie dalej i wdroży w najbliższych miesiącach na dużą skalę skup aktywów.

Europejski Bank Centralny ocenił 8 maja, że mocny kurs euro w kontekście niskiej inflacji jest powodem do niepokoju. - Rada Prezesów EBC może podjąć działania w czerwcu, gdy pozna projekcję inflacji EBC - poinformował wówczas Draghi. - Jesteśmy zgodni, że prognozowana ścieżka inflacji nie jest satysfakcjonująca - dodał.

Niska inflacja

Od października inflacja utrzymuje się na poziomie 1 proc., a celem banku centralnego jest utrzymanie inflacji w pobliżu poziomu 2 proc.

Europejski Bank Centralny spodziewa się, że inflacja w strefie euro będzie niska przez dłuższy okres, po czym nastąpi jej stopniowy wzrost.

Draghi otworzy dzisiaj w portugalskim mieście Sintra Forum EBC i to co prezes powie podczas jego trwania, może dostarczyć wskazówek, w jaki sposób planuje rozwiązać problem zbyt niskiej inflacji.

Obniżenie stóp

90 proc. analityków przepytanych przez Bloomberga przewiduje, że w czerwcu Draghi złagodzi politykę monetarną poprzez obcięcie benchmarkowej stopy procentowej kredytu refinansowego, która teraz wynosi 0,25 proc. przy jednoczesnym obcięciu stopy oprocentowania depozytów wynoszącej obecnie 0 proc.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: PAP | BORIS ROESSLER