Ryanair "rozbija się" we Wrocławiu. Stolica wciąż czeka

Najnowsze

tvn24/sxc.huRyanair otwiera bazę w Polce

- Wrocław jest pierwszym polskim miastem, w którym otwieramy naszą bazę, ponieważ zawsze spotykaliśmy się tutaj z wielkim entuzjazmem i wsparciem - powiedział Micheal Cawley, wiceprezes zarządu Ryanaira podczas podpisywania umowy na otwarcie bazy irlandzkich linii na lotnisku w stolicy Dolnego Śląska. Kolejna baza Ryanaira ma powstać na podwarszawskim lotnisku Modlin, ale tam wciąż trwają negocjacje.

- Samolot trafi do polskiej bazy 29 Marca 2012 roku. Liczymy, że to tylko początek naszej przygody z Polską. Jeśli po roku to będzie wciąż tylko jeden samolot - uznamy to za naszą porażkę - mówił podczas konferencji prasowej Cawley.

Od 29 marca 2012 ma zostać otwartych pięć nowych połączeń, szóste - w trakcie przyszłorocznych wakacji, a do końca roku ma ich być w sumie nawet 26. Przewoźnik zakłada przewiezienie w 2012 roku z i do Wrocławia 800 tys. pasażerów, a w 2013, kiedy do bazy ma trafić kolejny samolot - ponad milion.

Prezydent Wrocławia o korzyściach z bazy/TVN24TVN24

Same korzyści

Samolot trafi do polskiej bazy 29 Marca 2012 roku. Liczymy że to tylko początek naszej przygody z polską. Jeśli po roku to będzie wciąż tylko jeden samolot - uznamy to za nasza porażkę cawley o wrocławiu

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i prezes Portu Lotniczego Wrocław SA Dariusz Kuś mówili o korzyściach, jakie ze współpracy będzie czerpać miasto. - Miejsca pracy będą generowane na dwa sposoby. Przede wszystkim przez ruch pasażerki, ale także przez potrzebę dokonywania przeglądów, czy konserwację, a więc kwestie techniczne. Łącznie szacujemy, że baza da naszemu miastu nawet 1000 nowych miejsc pracy - mówił Dutkiewicz.

- Ryanair tutaj będzie rekrutował personel pokładowy i techniczny. Będą też pośrednie miejsca pracy związane z obsługą bazy. To są usługi cateringowe, czy wiele innych związanych z działalnością lotniska - dodawał Kuś.

Dariusz Kuś o korzyściach z bazy/TVN24TVN24

Warszawa druga w kolejce, ale nie ostatnia

Wrocław to jednak dopiero pierwszy punkt na polskiej mapie Ryanaira. Również w przyszłym roku linia chce otworzyć bazę na podwarszawskim, remontowanym obecnie, lotnisku w Modlinie, z którego planuje uruchomić od razu 10-12 połączeń. - Modlin jest fantastycznym miejscem do dalszej naszej ekspansji na polskim rynku. Posiada doskonałą lokalizację, Warszawa jest stolicą Polski, do której przylatuje najwięcej turystów - mówił wcześniej Micheal Cawley. Dodał, że w ciągu roku od rozpoczęcia rejsów z Modlina, przewoźnik spodziewa się przewieźć ok. 1 mln pasażerów. W ciągu 5 lat z lotniska ma latać 10 samolotów na 40 trasach.

- Dopóki te rozmowy nie będą sfinalizowane, to nie przedstawimy żadnych szczegółów, gdyż obowiązuje nas tajemnica handlowa, podobna jak w przypadku rozmów z innymi liniami lotniczymi - powiedziała Edyta Mikołajczyk z lotniska w Modlinie.

Jak mówił Cawley, kraje o takiej populacji jak Polska mają na swoim terenie więcej niż jedną bazę, w Polsce Ryanair planuje, że powstanie nawet pięć.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24/sxc.hu