Ruszyła budowa Podniebnej Wieży

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sky Tower będzie najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce

Od wmurowania kamienia węgielnego rozpoczęła się budowa najwyższego wieżowca mieszkalnego w Polsce. Sky Tower, który stanie we Wrocławiu ma mieć prawie 260 metrów wysokości, a zakończenie budowy przewidywane jest na połowę 2011 roku.

Budynek powstaje w miejscu, w którym wcześniej stał Poltegor - poprzednia najwyższa budowla Wrocławia. Obecny na uroczystości Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz budującego wieżowiec LC Corp, wyraził nadzieję, że nowa konstrukcja stanie się wizytówką miasta. - Mam nadzieję, że wrocławianie polubią Sky Tower i będą go uważali za symbol Wrocławia, jakim był Poltegor przez lata - podkreślił.

Pod aktem erekcyjnym podpisali się ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz przedstawiciele trzech pokoleń Czarneckich: senior Ludwik Czarnecki, Leszek Czarnecki oraz junior Sławomir Czarnecki.

Lokum za 27 mln

Sky Tower będzie kompleksem pięciu budynków. Wśród nich znajdzie się wieża o wysokości 258 metrów. Całkowita powierzchnia apartamentów to ponad 66 tys. m kw. Cena za jeden to minimum 14,5 tys. zł, ale będą też metry warte po 40 tys. zł każdy. Najdroższy i najbardziej luksusowy apartament ma kosztować ok. 27 mln zł i będzie usytuowany na najwyższym piętrze. Jego właściciel zamieszka w 2-kondygnacyjnym apartamencie z 15-metrowym basenem o powierzchni prawie 700 m. kw.

Ponad połowa z 884 luksusowych mieszkań będzie zlokalizowana w najwyższej wieży. - To będzie najwyższy budynek mieszkalny w Polsce i jeden z najwyższych w Europie. Kompleks zbudowany będzie według koncepcji miasta w mieście - podkreślił Arkadiusz Foerster z LC Copr.

Sklepy, kluby i pole golfowe

Dla mieszkańców wieży na najwyższej kondygnacji będzie klub, skąd będzie można podziwiać panoramę miasta Arkadiusz Foerster, LC Corp

Oprócz apartamentów w skład Sky Tower wejdzie centrum handlowe z ponad 120 sklepami, biura i 4-kondygnacyjny parking na 2 tys. samochodów. Inwestor nie zapomniał także o przestrzeni rekreacyjnej. W budynku będzie można skorzystać m.in. z kortu tenisowego, basenu, nowoczesnego spa oraz centrum golfowego wyposażonego w symulatory gry. W budynkach znajdzie się także przychodnia medyczna oraz przedszkole. - Dla mieszkańców wieży na najwyższej kondygnacji będzie klub, skąd będzie można podziwiać panoramę miasta - dodał Foerster.

W trakcie prac fundamentowych pod Sky Tower zostanie wylanych 200 tys. m sześciennych betonu, do budowy kompleksu zużytych zostanie łącznie 30 tys. ton stali zbrojonej, a na przeszklenie fasad budowniczowie wykorzystają 70 tys. m kw. szkła.

Generalnym projektantem Sky Tower jest Spółka z o.o. „Walas” z Wrocławia.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24