Rusza nowy przetarg na stocznie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Stocznie Gdynia i Szczecin znów na sprzedaż

Rusza przetarg na główne części majątku stoczni Gdynia i Szczecin. W środowej prasie lokalnej i centralnej ukazały się ogłoszenia w tej sprawie. Przetarg odbywa się zgodne z nowym planem sprzedaży majątku obu zakładów, zatwierdzonym w poniedziałek przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Decyzję o nowym przetargu na stocznie rząd podjął po tym, jak nie doszła do skutku transakcja z Katarczykami.

Informacje o przetargach trafią również do ambasad, w tym m.in. katarskiej. Otrzymają je branżowe firmy z krajów posiadających rozwinięty sektor stoczniowy, m.in. z USA, Kanady, Japonii czy Korei.

Po ogłoszeniu przetargów firmy będą miały osiem tygodni na zapoznanie się z majątkiem obu zakładów. Przetarg w sprawie głównych aktywów stoczni Gdynia odbędzie się 26 listopada, a zakładu w Szczecinie - 27 listopada.

Zaostrzenie regulaminu

Po tym, jak katarski fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wygrał poprzedni przetarg na zakłady w Gdyni i Szczecinie, nie wpłacił za nie pieniędzy w wyznaczonym terminie - zmieniono regulamin sprzedaży majątku stoczni. W nowym przetargu regulamin będzie bardziej restrykcyjny dla kupujących, niż w poprzednim przetargu - majowym. Teraz ma obowiązywać bardzo krótki termin na uregulowanie zapłaty za wylicytowane aktywa. Firma, która zwycięży w licytacji, będzie musiała w ciągu trzech dni przed podpisaniem umów warunkowych wpłacić wylicytowaną kwotę na rachunek Escrow lub przedstawić gwarancję bankową zaakceptowaną przez zarządcę kompensacji (odpowiedzialny za sprzedaż majątku stoczni - red.). Rachunek Escrow to usługa finansowa, której celem jest zabezpieczenie transakcji o podwyższonym stopniu ryzyka.

Nowy regulamin przewiduje, że wszyscy uczestnicy przetargów, którzy złożyli ważne oferty na zakup poszczególnych części majątku, będą związani tymi ofertami. Oznacza to, że jeśli zwycięzca przetargu uchylałby się od przystąpienia do podpisania aktu notarialnego, zarządca kompensacji będzie mógł wezwać kolejną firmę, która złożyła drugą co do wielkości ofertę.

Grad: stocznie sprzedamy do końca listopada

W przetargu wystartuje m.in. osiem pakietów majątku stoczni Szczecin i dziewięć zakładu w Gdyni, związanych z możliwością produkcji stoczniowej. Jak zapowiedział w połowie września minister skarbu Aleksander Grad, do końca listopada powinno dojść do podpisania umów przedwstępnych z inwestorami.

Komisja Europejska dała na początku września więcej czasu Polsce na dokończenie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie. Polski rząd organizuje nowy przetarg na sprzedaż stoczni po tym, jak nie doszła do skutku transakcja z Katarczykami. Mimo wyrażanego wcześniej zainteresowania, rządowa agencja Qatar Investment Authority nie wpłaciła pieniędzy za majątek stoczni. Może ona jednak wystartować w nowym przetargu. Wcześniej fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights, który wygrał przetarg na główne części majątku zakładów w Gdyni i Szczecinie, nie wpłacił pieniędzy za nie w wyznaczonym terminie.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24