Rusza budowa obwodnicy w dolinie Rospudy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Budowa obwodnicy na dziewiczym terenie budzi wielkie emocje

31 lipca kończy się termin ochronny lęgu ptaków, a rozpoczynają się prace ziemne i budowlane nad rzeką Rospudą (Podlaskie) w obszarze Natura 2000, związane z budową obwodnicy Augustowa.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają już od strony Białegostoku na odcinku 5 km. Za kilka dni ruszą prace od strony Suwałk. - Dalszy harmonogram przewiduje roboty na obszarze Natura 2000, również w dolinie Rospudy, bo od sierpnia pozwala na to prawo - powiedział dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie tam wyciętych ok. 25 tys. drzew.

GDDKiA zapowiada, że jakiekolwiek bezprawne wejście na teren budowy - chodzi o zapowiedzi ekologów dotyczące blokady inwestycji - będzie traktowane zgodnie z obowiązującym prawem. - To będzie teren oznaczony i zagrodzony. Jeśli ktoś bezprawnie tam wkroczy, będziemy informowali o tym policję - powiedział Kotlarek. Planom poprowadzenia obwodnicy przez dolinę rzeki Rospudy sprzeciwiają się bowiem ekolodzy oraz unijni urzędnicy. Ci pierwsi zapowiadają nieoficjalnie, że 1 sierpnia przyjadą nad Rospudę, by nie dopuścić do zniszczenia doliny. Namioty ma rozbić nawet ok. tysiąca osób.

W lutym przez kilkanaście dni ekolodzy koczowali nad Rospudą, manifestując swoje niezadowolenie z decyzji polskich władz.

Inwestycji sprzeciwiają się także urzędnicy unijni, według których drogi nie można poprowadzić przez obszar chroniony Natura 2000. Komisja Europejska skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24