Rudy ogon w służbie dzieciom

Najnowsze

Aktualizacja:
cybermentors.org.ukCzekamy na wersję polską

Internet nie zawsze jest miejscem przyjaznym, szczególnie dla dzieci. Dlatego Mozilla we współpracy z organizacją Cybermentors stworzyły specjalną wersję przeglądarki Firefox, dzięki której dzieci mogą kontaktować się w sprawie kłopotliwych treści z wyszkolonymi mentorami.

Gdy dziecko będzie w jakikolwiek sposób nękane - w sieci lub poza nią, czy to przez treść strony czy przez konkretną osobę, wystarczy, że kliknie w znaczek czatu. Młody użytkownik zostanie dzięki temu skierowany na stronę prywatnej rozmowy, gdzie czeka na nią jeden z mentorów organizacji CyberMentors.

- Nie ma znaczenia, jak ważny jest twoim zdaniem problem i czy dotknął Cię w sieci czy poza nią. Cyber-mentorzy są tu po to, by Ci pomóc - piszą na swoje stronie twórcy programu.

Młodzi młodym

Najważniejsze jest to, że w zespole cyber-mentorów znajdują się głównie osoby młode, nawet 13-letnie. - Cyber-mentorzy to młode osoby, które zostały wytrenowane w ich szkołach i są wspierane przez swoich starszych opiekunów z koledżów czy uniwersytetów - czytamy.

Ideą programu jest bowiem zachęcenie dzieci do interweniowania, gdy dzieje się im coś niedobrego - szczególnie, gdy są napastowane czy molestowane. Chociaż trudno powiedzieć, w jaki sposób - poza radą i filmami instruktażowymi - mentorzy mają im pomóc, idea jest szczytna.

Aby uruchomić opcję (na razie tylko po angielsku) należy pobrać albo specjalną wersję przeglądarki, albo wtyczkę do firefoxa ze strony "cybermentors.org.uk".

W Polsce podobną działalność od kilku lat prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje na stronach internetowych www.dzieckowsieci.pl oraz www.sieciaki.pl.

Źródło: readwriteweb.com

Źródło zdjęcia głównego: cybermentors.org.uk