Ruda żelaza w Chinach tańsza, cierpi australijski dolar

Najnowsze


Najmniejsza od siedmiu miesięcy cena rudy żelaza w Chinach znacząco wpływa na spadek wartości autralijskiej waluty.

Dolar australijski traci na wartości po tym, jak w dół poszły ceny rud żelaza importowanych z Chin. Te zaś spadły do poziomu najniższego od lipca. Australia to kluczowy odbiorca tego metalu z Państwa Środka.

W Australii niepokojące dane płyną także z rynku nieruchomości. Jak poinformowało tamtejsze biuro statystyczne, prace budowlane wykonywane w IV kwartale 2013 roku spadły o jeden proc. Ekonomiści natomiast prognozowali wzrost o 0,2 proc.

Naczynia połączone

Dolar australijski kosztował w środę ok. 90,17 amerykańskich centów. Zdaniem Chrisa Westona z firmy giełdowej IG w Melbourne, jeśli ceny rudy będą nadal spadać, za australijską walutę trzeba będzie wkrótce zapłacić nawet 110 centów.

A mogą spadać przez taniejącego juana, który traci przez decyzję chińskiego banku centralnego. Bank postanowił zahamować wzrost wartości narodowej waluty. W efekcie juan jest najtańszy od lipca. Obecnie za dolara amerykańskiego trzeba zapłacić 6,14 juana. Według Ray'a Attrilla z Narodowego Banku Australii, to "może także napędzać dalszą przecenę australijskiej waluty".

Autor: rf/klim/ / Źródło: Bloomberg