Rubel najsłabszy w historii. Na rynek wkrada się niepokój

 
sxc.huRubel tani jak nigdy dotąd

Kurs rubla wobec euro spadł dziś do najniższego poziomu w historii. Za euro płacono 48,46 rubla.

W Rosji widać coraz więcej oznak niepokoju, zarówno wśród zwykłych konsumentów jak i ekonomistów, zmartwionych skalą spadków notowań rubla, który od początku roku stracił do euro ponad 5 proc. wartości. Na kursie rosyjskiej waluty odbija się spowolnienie gospodarki kraju i zmiana polityki monetarnej banku centralnego USA.

Bank uspokoił rynki

Również w piątek odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie zarządu banku centralnego Rosji w sprawie polityki monetarnej; bank znalazł się w dużej mierze w potrzasku - pisze AFP. Z jednej strony powinien zareagować na gwałtowne spadki notowań waluty i ryzyko inflacji podnosząc stopy procentowe. Ale z drugiej strony gospodarka Rosji znacznie zwolniła, trudniejszy stał się też dostęp do kredytów, co wymagałoby obniżenia stóp procentowych, by dostarczyć gospodarce bodźców rozwojowych.

Jak jednak przewidywano, bank centralny na razie utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 5,5 proc., licząc na to, że taka polityka pozwoli na spowolnienie inflacji do ok. 5 proc.

"Głównym źródłem niepewności, co do naszych prognoz jest ryzyko inflacyjne związane z szybszym wzrostem cen pod koniec 2013 roku i osłabieniem waluty" - poinformował Bank Rosji w oficjalnym komunikacie. Jeżeli czynniki te będą nadal oddziaływać na gospodarkę i "wzrost cen obejmie większą gamę produktów", bank "będzie gotów zacieśnić politykę monetarną" - napisano w oświadczeniu. Po tym komunikacie kurs euro powrócił do poziomi ok. 48 rubli. Podczas konferencji prasowej szefowa Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała jednak, że rubel jest wciąż "nieco niedowartościowany".

Spadek zaufania do rubla

Gospodarka Rosji spowolniła, jej wzrost wyniósł w ubiegłym roku tylko 1,3 proc. Rubel osłabił się też ze względu na politykę banku centralnego ograniczającego środki, za pomocą których podtrzymywał kurs narodowej waluty.

W Rosji budzi to niepokój zarówno o wzrost inflacji jak i "szok psychologiczny" - pisze AFP. Rosjanie przeżyli od upadku Związku Radzieckiego kilka "traumatycznych dewaluacji" i ludzie mogą zareagować na ostatnie spadki notowań rubla paniką. Widać już pewne oznaki braku zaufania do rubla, ponieważ wzrósł popyt na zachodnie waluty, zwłaszcza na dolara. Na znaczący spadek kursu rubla szczególnie silny wpływ ma odchodzenie Fed, banku centralnego USA, od polityki luzowania ilościowego, które sprawiło, że inwestorzy przez kilka ostatnich lat masowo inwestowali w pieniądze takich krajów, jak Brazylia, Turcja, RPA czy Rosja. Od lata, kiedy to zapowiedziano, że Fed będzie ograniczał stymulowanie amerykańskiej gospodarki poprzez skupowanie obligacji, pieniądze zaczęły uciekać ze wschodzących rynków.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości