RPP: "PKB wzrośnie o 4 proc."

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESMarian Noga spodziewa się 4-procentowego wzrostu PKB w trzecim kwartale

Wzrost PKB w trzecim kwartale wyniesie ponad 4 procent - prognozuje Rada Polityki Pieniężnej. - To najlepszy miesięczny wynik w trzecim kwartale - ocenił w rozmowie z TVN CNBC Biznes członek Rady Marian Noga.

- Jest duża szansa, że wzrost PKB w III kwartale wyniesie między 4 a 4,5 procent - powiedział w rozmowie telefonicznej dla TVN CNBC Biznes prof. Marian Noga z Rady Polityki Pieniężnej. - Jest szansa, że w całym 2008 roku PKB wzrośnie o 5,4 procent, a więc spadek w stosunku do ubiegłego roku byłby tylko o 1 punkt procent - dodał ekonomista.

Członek Rady Polityki Pieniężnej skomentował tym samym dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej we wrześniu. Ocenił, że jest to najlepszy miesięczny wynik w trzecim kwartale.

Zmiany stóp procentowych mało prawdopodobne

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa we wrześniu 2008 roku wzrosła o 7 procent w stosunku do roku ubiegłego. Zdaniem Nogi, obecna sytuacja na rynku finansów sprzyja "neutralnemu podejściu w polityce pieniężnej".

- Uważam, że powinniśmy przejść do nastawienia neutralnego - przekonywał Noga. - Nastawienie neutralne nie wskazuje na jakieś ruchy w polityce monetarnej, a więc prawdopodobieństwo zmian stóp procentowych jest niewielkie - dodał.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES