Najnowsze

RPO zaskarży ustawę o OFE do Trybunału Konstytucyjnego

Najnowsze

tvn24Zmianami w ustawie o OFE zajmie się Trybunał Konstytucyjny

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zmianach w OFE - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat Dominik Cierpioł Prof. Lipowicz poinformuje oficjalnie o swojej decyzji w piątek przed południem.

Zgodnie ze zmianami w systemie emerytalnym z początku lutego OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów OFE. Środki te trafiły na subkonta w ZUS.

Suwak bezpieczeństwa

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale do Trybunału Konstytucyjnego skierował wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

18 sierpnia ZUS poinformował, że zarejestrował 2 mln 564 tys. 72 deklaracji od osób, które chcą, by część ich składki emerytalnej trafiała także do OFE.

Autor: ToL/km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości