RPO: elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESRPO: Nie chcę wymusić na kobietach przechodzenia na późniejszą emeryturę

- Nie chcę wymusić na kobietach przechodzenia na późniejszą emeryturę. Wiek zakończenia pracy zawodowej powinnen być elastyczny - powiedział w TVN CNBC Biznes Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

- Jeśli ktoś uzbierał odpowiedni fundusz i chce przejść na emeryturę wcześniej powinien mieć taką możliwość - powiedział Kochanowski. Zaznaczył, że w Polsce mamy niski poziom aktywności zawodowej. - W porównaniu z innymi krajami wcześniej przechodzimy na emeryturę. Niebawem może dojść do sytuacji, w której będziemy rozmawiać o emeryturze minimalnej i dopłatach ze strony państwa - mówił. Rzecznik chce przyspieszyć proces wydłużenia wieku emerytalnego. - Spodziewam się, że Trybunał przychyli się do mojej propozycji. O tym, ile trzeba będzie mieć lat, by przejść na emeryturę orzekną posłowie. To może być 65 a może 62 lata - tłumaczył Kochanowski.

Rzecznik chce spotkać się z premierem, by porozmawiać z nim o emeryturach a także reformie KRUS. - Być może do spotkania dojdzie jeszcze w tym tygodniu - powiedział.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył wczoraj do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Według Janusza Kochanowskiego, wiek emerytalny powinien być równy dla obu płci. Z kolei Szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz uważa, że decyzja rzecznika ma charakter polityczny. - To trzeba uregulować za pomocą dialogu społecznego - twierdzi szef związkowców.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES