RPO: Deweloperzy wymuszają dodatkowe opłaty

Najnowsze

TVN24.plRPO chce lepszej ochrony klientów firm deweloperskich

Deweloperzy wymuszają na klientach dopłaty do ustalonej ceny w celu sprzedaży mieszkań po znacznie wyższej cenie - twierdzi RPO Janusz Kochanowski. Dziś zaapelował do ministra budownictwa o zajęcie się tym problemem.

- Pojawił się problem braku regulacji prawnych, których celem byłoby zapewnienie ochrony interesów obywateli będących klientami firm deweloperskich - napisał RPO w liście do ministra budownictwa Andrzeja Aumillera. Jak wyjaśnił rzecznik, powszechną praktyką jest żądanie dopłaty do ustalonej ceny nieruchomości lub rozwiązywanie umów i zawieranie nowych opiewających na znacznie wyższą kwotę.

Kochanowski podkreśla w liście, że problem ten zyskał obecnie na aktualności z powodu wzrostu cen nieruchomości, materiałów budowlanych i kosztów robocizny, wywołanym rosnącym popytem na mieszkania. RPO uważa, że przepisy zbyt słabo chronią interesy klientów firm deweloperskich.

Chodzi m.in. o wzory umów stosowanych przez deweloperów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w 2003 r. zwrócił uwagę, iż w obrocie deweloperskim stosowanych jest cała gama takich wzorów. Zastrzeżenia budzą zwłaszcza wzajemne prawa i obowiązki stron umowy oraz ustalanie ceny przedmiotu umowy.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl