"Rozszerzenie Unii pomogło walczyć z kryzysem"

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Polska jest motorem wzrostu w Unii Europejskiej, a jej gospodarka wzmacnia się od czasu członkostwa - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen występując w Krynicy. Polityka uhonorowano nagrodą specjalną XIX Forum Ekonomicznego.

- Przystąpienie nowych krajów do Unii Europejskiej pomogło nam również w trakcie wciąż toczącego się kryzysu gospodarczego - powiedział Verheugen. Zauważył, że gospodarka nie jest już w fazie głębokiego spadku, ale stabilizuje się.

- Niektóre z krajów członkowskich, które mają zdrową polityką makroekonomiczną, są w znacznie lepszej kondycji niż inne - podkreślił. Do tych pierwszych zaliczył Polskę, a także Czechy, Słowację i Słowenię.

Zdaniem Verheugena, trudności krajów regionu takich jak Łotwa, Bułgaria czy Węgry są efektem połączenia "uderzenia kryzysu i braku reform strukturalnych". - Siła Polski służy też innym krajom członkowskim - zauważył wiceprzewodniczący KE.

Podkreślił, że będąc w UE kraje lepiej radzą sobie z kryzysem niż każde z osobna, ze względu na wspólny rynek i koordynację działań antykryzysowych. - Cieszymy się, że mamy jasny, paneuropejski pogląd, jak regulować rynki finansowe - powiedział Verheugen.

Odrobiliśmy pracę domową, a kryzys pokazuje, że integracja pomaga pokonywać trudności i jest rozwiązaniem, a nie problemem - zaakcentował polityk.

Forum Ekonomiczne w Krynicy trwało od środy; zgromadziło ponad 900 panelistów i 2 tys. gości, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas debat ekonomiści i politycy zastanawiali się m.in. nad przyszłością świata, a zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej po kryzysie gospodarczym.

Źródło: PAP, lex.pl