Rozśpiewany Google

Najnowsze


Google - od dawna już nie tylko najsłynniejsza wyszukiwarka internetowa - udostępniło w czwartek nową usługę: OneBox. Dzięki niej użytkownicy mogą wyszukiwać, słuchać i kupować utwory muzyczne przez internet. Serwis działa na razie tylko w USA.

Od czwartku w wynikach wyszukiwania Google dla USA znajdują się linki do krótkich podglądów utworów muzycznych, które dostarcza Lala.com oraz MySpace (właściciel iLike). Linki są oznaczone małymi ikonkami z symbolem "play", których kliknięcie powoduje otworzenie okienka z odtwarzaczem, w którym jest także przycisk umożliwiający zakupienie piosenki.

Znalezienie utworu jest możliwe po wpisaniu jego tytułu, tytułu albumu, nazwy twórcy lub fragmentu tekstu.

Piosenka z misją

Nowa funkcja jest elementem inicjatywy Universal Search ogłoszonej przez Google w 2007 roku. Wtedy to Google postawiła sobie za cel umieszczenie w wynikach wyszukiwania wyników z różnych kategorii (strony WWW, filmy, obrazki, mapy).

OneBox ma jednak nie tylko usprawniać wyszukiwanie, ale przyczyniać się także do promowania takich źródeł muzyki, które oferują sprzedaż online i umożliwiają artystom otrzymanie wynagrodzenia. Kooperanci Google'a liczą, że wsparcie giganta będzie miało wpływ na nawyki internautów i ograniczenie piractwa.

Źródło: BBC, di.com.pl