Rozmowy gazowe trwają, Putin straszy: żądania zniżek doprowadzą do impasu

Najnowsze

Putin: Gazprom zaproponował Ukrainie takie warunki kontraktu na sprzedaż gazu jak za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, włącznie ze zniżkami

Ukraina doprowadzi negocjacje w sprawie gazu do impasu, domagając się od Rosji dodatkowych zniżek na ten surowiec - powiedział w środę prezydent Rosji Władimir Putin.

Putin dodał, że Gazprom zaproponował Ukrainie takie warunki kontraktu na sprzedaż gazu jak za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza, włącznie ze zniżkami.

- Jeśli nasze propozycje zostaną odrzucone, to znaczy że przejdziemy do całkiem innego etapu(...). To nie nasz wybór, my tego nie chcemy - cytuje słowa Putina agencja ITAR-TASS.

Putin poinformował też, że polecił rządowi sformalizować decyzję o zniesieniu podatku eksportowego od dostaw gazu na Ukrainę, co obniżyłoby cenę do 385 dolarów za 1000 m sześc. tego surowca. Podkreślił, że inne kraje sąsiadujące z Ukrainą, w tym Polska, płacą drożej za gaz.

Zauważył, że Ukraina obawia się, że proponowana jej zniżka na gaz łatwo może być cofnięta. - Nigdy tak nie robiliśmy - zapewnił.

Pozycja polityczna

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył w środę, że Rosja zaproponowała Ukrainie 100-dolarową obniżkę ceny gazu, jednak Kijów nie zgadza się na to i domaga się podpisania nowego kontraktu na dostawy tego paliwa. - Nasze stanowisko nie uległo zmianie: zmieniamy kontrakt i ustalamy rynkową cenę gazu - powiedział otwierając posiedzenie rządu.

Premier wyjaśnił, że Ukrainy nie urządza oferta Rosjan, którą nazwał "tak zwaną obniżką". - Od razu chcę oficjalnie oświadczyć, że znamy te rosyjskie pułapki: zniżkę ustala rząd Federacji Rosyjskiej i ten sam rząd może tę zniżkę odwołać - podkreślił.

Ukraina i Rosja prowadzą obecnie z udziałem Komisji Europejskiej rozmowy trójstronne w sprawie cen rosyjskiego gazu i spłaty ukraińskiego zadłużenia za ten surowiec wobec Rosji.

We wtorek upłynął wyznaczony Ukrainie przez Rosję termin spłaty dalszej części zadłużenia, szacowanego obecnie przez Gazprom na 4,46 mld dolarów oraz porozumienia w sprawie warunków przyszłych dostaw, zwłaszcza ceny; w przeciwnym wypadku Rosja zagroziła odcięciem dostaw.

Seria podwyżek

Gazprom ogłosił 1 kwietnia, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych ze względu na dług Kijowa za surowiec odebrany w 2013 roku.

Dwa dni później cena wzrosła do 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych w związku z cofnięciem zniżki przewidzianej porozumieniem o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej FR na Krymie, które Moskwa wypowiedziała po aneksji półwyspu.

Autor: mn//gry / Źródło: PAP