Rozliczasz PIT? Pomyśl o dzieciach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sprawdź ile możesz zaoszczędzić rozliczając PIT

Zastanawiasz się, z jakiej ulgi możesz skorzystać rozliczając PIT za 2008 rok? Jeśli korzystasz w domu z internetu, jesteś dobroczyńcą, masz uczące się jeszcze dzieci albo czeka cię rehabilitacja - to odliczenie wydatków od dochodu nie będzie trudne - podpowiada "Rzeczpospolita".

W tym roku najkorzystniejsze dla podatnika będą ulgi rodzinna i internetowa, a także odliczenie darowizn na cele dobroczynne – czytamy.

Rodzice będą mogli odliczyć ulgę na dzieci na podobnych zasadach jak w poprzednim roku. Za każde dziecko rodzic może odpisać od podatku 1173,70 zł. Ulga dotyczy rodziców dzieci, które nie przekroczyły 25 roku życia (jeśli wciąż się uczą).

Internet w domu

Na ulgi mogą także liczyć osoby korzystające w domu z internetu. Jak wynika z ustawy, nie muszą tego robić w miejscu zameldowania.

Co ważne, prawo do ulgi internetowej ma tylko ta osoba, która posiada dowód zapłaty na swoje nazwisko, np. dowód wpłaty w okienku, przelew lub przekaz pocztowy. Co ważne, wysokość wydatków musi być udokumentowana fakturą VAT wystawioną przez dostawcę sieci - czytamy w "Rzeczpospolitej". W ten sposób każdego roku można odliczyć 760 zł.

Darczyńcy i rehabilitowani

Odpisywać wydatki od dochodów mogą także osoby, które podarowały w 2008 r. pieniądze na cel dobroczynny. Darczyńcy muszą jednak pamiętać, że nie może to być więcej niż 6 proc. dochodu.

Na ułatwienia mogą też liczyć podatnicy, legitymujący się orzeczeniem o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzją o przyznaniu renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. To samo dotyczy osób, które mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24