Rozliczamy dochody z zagranicy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESRozliczamy podatek od dochodów zza granicy

Większość Polaków, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych, po powrocie do kraju ma wątpliwości, czy dochody zza granicy należy rozliczyć w Polsce. Wszelkie niejasności w programie "Twój Brat PIT" wyjaśnia Marek Jarocki, doradca podatkowy z firmy Ernst & Young.

Polacy, którzy wyjechali za granicę, wcale nie muszą płacić podatku dwa razy. Do dyspozycji mają liczne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które przewidują dwie metody rozliczania się z fiskusem: zwolnieniową i kredytową.

- Pierwszą z nich jest metoda zwolnieniowa, która polega na tym, że w Polsce możemy wyłączyć z opodatkowania dochody opodatkowane za granicą - wyjaśnia Jarocki. Aby dokonać rozliczenia, najpierw musimy wypełnić druk PIT/ZG, który jest załącznikiem do naszego PIT-a. Deklarujemy w nim wysokość osiągniętych za granicą dochodów.

Następnie przechodzimy do wypełniania druku PIT-36, na którym rozliczają się osoby osiągające dochody za granicą. - Jeśli korzystamy ze zwolnienia, to oprócz dochodów uzyskanych w kraju, wykazywanych w sekcji D, w sekcji H w pozycji 162 deklarujemy dochód zagraniczny przeliczony na złotówki - tłumaczy.

Druga metoda - tzw. kredytowa - polega na odliczeniu w Polsce podatku zapłaconego za granicą. - W tym przypadku również w PIT/ZG wykazujemy dochody uzyskane za granicą, wraz z odprowadzonym za granicą podatkiem. A następnie w PIT-36 wykazujemy łączną sumę dochodów, zarówno te uzyskane w Polsce, jak i za granicą - mówi doradca podatkowy z Ernst & Young.

Marek Jarocki z Ernst&Young odpowiada na pytania widzówTVN CNBC BIZNES

Masz pytanie? Napisz, zadzwoń, pomożemy!

Gość w studiu odpowiadał także na pytania widzów. Dotyczyły one m.in. podatników, którzy rozliczają się przy pomocy podatku liniowego, a także studentów, którzy brali udział w programie typu Work & Travel.

Pytania dotyczące wypełniania rocznych zeznań podatkowych można przesyłać do naszych ekspertów na adres PIT@tvn.pl. Więcej rozmów ze specjalistami o podatkach można znaleźć na stronie telewizji TVN CNBC Biznes www.tvncnbc.pl.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES