Rozkład jazdy, co całej prawdy nie mówi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nie licz, że PKP powiedzą ci o pociągach Przewozów Regionalnych

Gdzie najczęściej szukasz informacji o kolejowym rozkładzie jazdy? Zapewne na stronie internetowej rozklad.pkp.pl - i liczysz, że tam właśnie znajdziesz najbardziej kompletne dane o wszystkich połączeniach. Jeśli tak, to możesz się przeliczyć, bo ten rozkład wprowadza w błąd i ukradkiem zachęca do korzystania tylko z pociągów grupy PKP.

Jeśli wyszukując połączenia na rozklad-pkp.pl pozostawisz domyślne ustawienia, to w odpowiedzi dostaniesz połączenia pociągami przewoźników należących tylko do grupy PKP - czyli ekspresami Euro- i Intercity oraz pociągami Tanich Linii Kolejowych. Pociągów należącej do samorządów wojewódzkich spółki Przewozy Regionalne nie ma.

Internetowy rozkład jazdy - dumnie nazywany Portalem podróżnych - prowadzi firma TK Telekom, także należąca do grupy PKP. Najwyraźniej konkurentów spoza grupy traktuje gorzej. Oto przykład: jeśli szukamy popołudniowych połączeń z Warszawy Centralnej do Poznania Głównego, to przy domyślnych ustawieniach otrzymamy propozycję wyjazdu ze stolicy ekspresem o 12.10, pociągiem TLK o 13.40, kolejnym ekspresem o 15.05 oraz składem TLK o 16.10.

Skrzętnie ukryto przed nami fakt, że bezpośrednio z warszawskiego Centralnego na poznański Główny jadą też pociągi InterRegio o 12.10 i 15.05. O tym, że takie pociągi kursują, dowiemy się dopiero wtedy, gdy zmienimy ustawienia wyszukiwania i nakażemy pominięcie ekspresów.

Operator rozkładu TK Telekom twierdzi, że system jest tak skonstruowany, że domyślnie pokazuje tylko najszybsze pociągi. Tak się składa, że te najszybsze należą do siostrzanej spółki z grupy PKP, a jednocześnie są... najdroższe.

TK Telekom obiecuje poprawę wyszukiwarki w ciągu trzech miesięcy. Urząd Transportu Kolejowego przyznaje zaś w rozmowie z TVN CNBC, że nie ma narzędzi, by internetowy rozkład jazdy kontrolować.

Co ciekawe, rozkład jazdy na stronie rozklad.sitkol.pl, prowadzonej przez tę samą firmę TK Telekom, podaje wszystkie połączenia, w tym także pociągi Przewozów Regionalnych, od razu przy domyślnych ustawieniach.

Alternatywna wyszukiwarka połączeń komunikacyjnych - także autobusowych - funkcjonuje na stronie www.e-podroznik.pl. Tam pociągi przewozów regionalnych nie są ukrywane przed pasażerami.

Źródło: TVN CNBC

Źródło zdjęcia głównego: TVN24