Rosyjskie zakupy Eureko

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Eureko "połyka" kolejne giganty

Firma Eureko przejmie rosyjskie towarzystwo ubezpieczeniowe Oranta. Eureko jest właścicielem 33 procent akcji największego polskiego ubezpieczyciela PZU. Od lat trwa spór pomiędzy Eureko a skarbem państwa o zakup kolejnego pakietu akcji spółki. Zakup akcji rosyjskiego ubezpieczyciela to kolejny, po PZU, poważny wydatek spółki Eureko.

Eureko podpisało z obecnym właścicielem Oranty - rosyjską grupą PromSvyazCapital - umowę kupna 100 proc. udziałów w dwóch podmiotach - LLC Insurance Company Oranta i CJSC Insurance Company Oranta-M, zwanych łącznie Oranta.

Finisz w listopadzie

Zakup uzależniony jest jeszcze od spełnienia kilku warunków, m.in. uzyskania zgody urzędu nadzoru - poinformowało Eureko. Zamknięcie transakcji planowane jest na koniec listopada 2008 r.

Oranta dominowała w Rosji

Rosyjska Oranta sprzedaje głównie ubezpieczenia komunikacyjne i majątkowe. Ma sieć dystrybucji w 72 z 85 regionów Rosji - główne centra w Moskwie i Sankt Petersburgu oraz placówki w większości głównych miast Rosji. Współpracuje z 19 bankami, 137 dilerami samochodowymi i 53 brokerami ubezpieczeniowymi. Zatrudnia prawie tysiąc osób. Na koniec 2007 r. firma miała 7 mln euro straty netto.

Eureko rośnie w siłę

Eureko jest ubezpieczycielem europejskim z siedzibą w Holandii. Swoją działalność prowadzi również w 11 innych krajach. Grupa oferuje ubezpieczenia na życie i majątkowe, fundusze emerytalne i inwestycyjne. W 1999 roku Eureko zawarło umowę prywatyzacyjną z polskim rządem dotyczącą zakupu części akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Obecnie Eureko posiada 33 proc. (minus 1 akcja) udziałów w PZU i jest drugim co do wielkości, po Skarbie Państwa, udziałowcem PZU.

Konflikt z polskim rządem

W 1999 roku Eureko zawarło umowę prywatyzacyjną z polskim rządem dotyczącą zakupu części akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. Obecnie Eureko posiada 33 proc. (minus 1 akcja) udziałów w PZU i jest drugim co do wielkości, po Skarbie Państwa, udziałowcem PZU. Konflikt w sprawie PZU zaczął się niedługo po sprzedaży 30-proc. pakietu akcji PZU w listopadzie 1999 r. (wówczas na rzecz BIG Banku Gdańskiego i Eureko), gdy polski rząd zdecydował, że utrzyma kontrolę nad PZU. Przeczytaj więcej o tym jak Eureko nie mogło się dogadać ze skarbem państwa.

Międzynarodowy arbitraż

Postępowanie polskiego rządu Eureko zaskarżyło do Trybunału Arbitrażowego w Londynie. W sierpniu 2005 r. Trybunał uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Następną częścią arbitrażu jest kwestia odszkodowania dla Eureko, które domaga się 35,6 mld zł oraz odsetek. Łączna kwota może więc przekroczyć 40 mld zł. W lipcu wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik mówił, że rozmowy firm doradzających resortowi skarbu oraz Eureko w sprawie prywatyzacji PZU powinny zakończyć się do końca września 2008 roku.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24