Rosyjskie ople już za 9 miesięcy?

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPAProdukcja opli ma rozruszać rosyjski przemysł samochodowy

Już za kilka miesięcy może ruszyć produkcja opli w Niżnym Nowogrodzie - zadeklarowała rosyjska firma samochodowa GAZ. Władze firmy czekają już na decyzję konsorcjum o seryjnej produkcji tych samochodów.

GAZ jest partnerem konsorcjum utworzonego przez kanadyjskiego producenta podzespołów Magna i największego banku detalicznego Rosji, kontrolowanego przez skarb państwa, Sbierbanku. Konsorcjum nabyło 35 procent udziałów w niemieckim koncernie samochodowym.

GAZ gotowy do produkcji

"Od GAZ-u nie są wymagane żadne inwestycje" - podkreślił producent. Przypomniał, że firma nabyła nową linię montażową w 2008 roku, "odpowiadającą normom międzynarodowym", na której obecnie montowany jest model Wołgi Siber.

Linia ta, pozwalająca na montaż 180 tys. aut rocznie, może zostać dostosowana przy minimalnych inwestycjach do produkcji innych modeli.

Opel "rozrusza rosyjski przemysł samochodowy"

Sbierbank obejmie 35 proc. udziałów w Oplu, a Magnie przypadnie 20 proc. 35 proc. papierów zachowa General Motors, a 10 proc. dostaną pracownicy Opla.

Rosyjski minister finansów, Aleksiej Kudrin zapewnił, że państwo rosyjskie nie pomagało Sbierbankowi w zakupie akcji Opla ani w stabilizacji finansowej producenta.

Prezes Sbierbanku German Gref wyjaśnił w sobotę, że porozumienie stanowi okazję do rozruszania rosyjskiego przemysłu samochodowego za "bezprecedensową" cenę.

Putin popiera

Premier Rosji Władimir Putin oznajmił w poniedziałek, że jego rząd nie bierze bezpośredniego udziału w przejmowaniu przez konsorcjum rosyjskiego Sbierbanku i austriacko-kanadyjskiego koncernu Magna kontroli nad niemieckim koncernem samochodowym Opel, jednak popiera udział banku w tej transakcji.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA