Rosyjskie media: RŻD kupią PKP Cargo

Najnowsze

Aktualizacja:

Rosyjskie media zareagowały na wczorajszą wypowiedź prezesa Rosyjskich Kolei Żelaznych, który mówił o prawdopodobnym przejęciu jednego z polskich kolejowych przewoźników towarowych. Większość spekulacji wskazuje na PKP Cargo.

Dzisiejszy "Kommiersant", powołując się na opinie ekspertów, konstatuje, że "Rosyjskie Koleje Żelazne (RŻD) i Deutsche Bahn (DB) może interesować tylko spółka PKP Cargo". Również "Wiedomosti" piszą, że "Jakunin miał na myśli największego (polskiego) przewoźnika państwowego PKP Cargo". Ten dziennik powołuje się z kolei na anonimowego uczestnika rozmów.

Podobnego zdania jest "RKB-daily", który pisze: "nowym nabytkiem RŻD najprawdopodobniej może stać się +córka+ Polskich Kolei Państwowych - spółka PKP Cargo". "RKB-daily" dopuszcza też jednak inną możliwość. "Drugim ewentualnym pretendentem jest POLZUG, spółka DB i PKP specjalizująca się w przewozach kontenerowych" - czytamy.

Dziennik zwraca jednak uwagę, że Deutsche Bahn, który wespół z RŻD miałby kupić PKP Cargo jest już udziałowcem POLZUG. Nie można zatem wykluczyć, iż spółka planuje jednak zakup PKP Cargo. Według gazety, za tym wariantem przemawia również to, że PKP szykuje się do zmian organizacyjnych. "Zgodnie z informacjami zagranicznych mediów, nieefektywna struktura własności i zarządzania PKP od dawana przeszkadza rozwojowi kompanii" - wskazuje rosyjska gazeta. "Kommiersant" przypomina, że o prywatyzacji największego polskiego przewoźnika towarowego polskie władze mówiły już 5 lat temu. "W latach 2004-05 miał być ogłoszony międzynarodowy przetarg, do którego jednak nie doszło" - dodaje dziennik.

Jednocześnie "Kommiersant" zauważa, że mało prawdopodobne jest, aby rosyjski rząd zaakceptował ewentualne wejście RŻD do PKP Cargo. W dzienniku czytamy, że "spółka ma masę projektów wewnątrz Rosji, w które mogłaby zainwestować".

"RKB-daily" pisze, że RŻD chce włączyć PKP Cargo do jednolitego szlaku z Rosji do Europy Zachodniej.

Władimir Jakunin, prezes RŻD, ujawnił wczoraj, że jego koleje chcą wspólnie z niemieckimi Deutsche Bahn kupić polską spółkę zajmującą się kolejowymi przewozami towarowymi. Nie wymienił jednak jej nazwy, powołując się na tajemnicę handlową. Spółka PKP zaprzecza.

Źródło: PAP