Rosyjski minister: nie ma porozumienia z Iranem w sprawie barteru

Najnowsze

sxc.hu Doniesienia o ewentualnej umowie budzą zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych

Rosja i Iran nie osiągnęły porozumienia w sprawie umowy barterowej, na mocy której byłaby możliwa wymiana irańskiej ropy naftowej na rosyjskie produkty i sprzęt - poinformował w piątek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.

- Nie osiągnęliśmy ostatecznego porozumienia - powiedział Nowak dziennikarzom po spotkaniu w Moskwie z irańskim ministrem ds. ropy naftowej Bijanem Namdarem Zanganehem. Wyraził przy tym nadzieję, że umowa taka mogłaby zostać wypracowana na międzyrządowych spotkaniach na jesieni.

Bez postępów

W kwietniu agencja Reutera informowała, ze Iran i Rosja poczyniły postęp w kwestii porozumienia się odnośnie do umowy, której wartość mogłaby wynieść nawet do 20 miliardów dolarów. Na mocy umowy Rosja miałaby kupować od Iranu do 500 tysięcy baryłek ropy dziennie, w zamian Teheran otrzymałby towary i sprzęt. Teheran, który uważa, że Iran i Rosja są rywalami na rynku energetycznym, ocenił wówczas, że są małe szanse na osiągnięcie takiej umowy. Na początku roku media informowały, że w przypadku osiągnięcia porozumienia na linii Moskwa-Teheran eksport irańskiej ropy zwiększyłby się o 50 proc. i zapewnił wsparcie gospodarki. Na razie nieznane są szczegóły rosyjskich propozycji, ani jakie towary byłyby wymieniane na surowiec. Doniesienia o ewentualnej umowie budzą zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. W styczniu Biały Dom oświadczył, że taka umowa mogłaby pociągnąć za sobą sankcje USA. Amerykańskie i europejskie sankcje doprowadziły do obniżenia eksportu irańskiej ropy. Zachód obawia się, że pieniądze ze sprzedaży surowców naturalnych będą wykorzystywane do kontynuowania irańskiego programu nuklearnego, a w konsekwencji do produkcji broni atomowej.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu