Rosyjski gigant chce kupić polski bank?

Najnowsze

wikipedia.orgSiedziba największego banku detalicznego w Rosji

Rosyjski gigant finansowy Sbierbank nie wyklucza wejścia na polski rynek - informuje w czwartek rosyjski dziennik "RBK-daily", partner niemieckiego "Handelsblatt", powołując się na źródło zbliżone do tego największego w Rosji banku depozytowego.*

Według rozmówcy gazety, wiele firm z Rosji prowadzi biznes w Polsce, a sama Polska jest ważnym centrum logistycznym.

Irlandzki AIB zamierza sprzedać 70,2 proc. akcji Banku Zachodniego WBK. Dziennik przekazuje, że w AIB nie ujawniono potencjalnych nabywców BZ WBK. Także Sbierbank odmówił komentarza na temat ewentualnego kupna udziałów w polskim banku.

Strategia Sbierbanku

Gazeta przypomina, że w kwietniu prezes Sbierbanku German Gref oświadczył, iż plany banku przewidują jego wyjście w najbliższych czterech latach na rynki krajów WNP, Europy Wschodniej i państw rozwijających się.

- Jeśli spojrzymy na kraje Europy Wschodniej, to w Polsce rynek bankowy jest najmniej zmonopolizowany. W innych krajach, na przykład na Węgrzech i w Czechach, udział wielkich banków, w tym depozytowych, jest znacznie większy. Polski rynek jest o wiele bardziej rozdrobniony między bankami. Warunki konkurencyjne są tam bardziej sprzyjające dla wejścia - cytuje "RBK-daily" opinię głównego ekonomisty Alfa-Banku Natalii Orłowej.

O zainteresowaniu Sbierbanku kupnem większościowego pakietu BZ WBK piszą także "Wiedomosti" i internetowa gazeta gospodarcza "Marker". "Wiedomosti" wśród konkurentów rosyjskiego banku wymienia francuskie Societe Generale i BNP Paribas oraz polski PKO BP. Z kolei "Marker" - poza tymi trzema bankami - wskazuje też włoski UniCredit SpA, hiszpański Banco Santander SA i holenderski Rabobank Nederland NV.

I tak wygra PKO BP

W ocenie "Markera": "Sbierbank ma szanse wygrania tego przetargu, jednak na przeszkodzie - podobnie jak w przypadku Opla - mogą stanąć względy polityczne". "Polacy nastawieni są na zwiększenie udziału rodzimych banków w systemie finansowym kraju. Szyki Sbierbankowi może pomieszać drugi co do wielkości bank Polski - PKO BP - który nie zaprzecza, że jest zainteresowany kupnem BZ WBK" - wyjaśnia gazeta.

Największym udziałowcem Sbierbanku - 60,25 proc. akcji - jest Centralny Bank Rosji (CBR). W końcu 2009 roku Sbierbank stał się właścicielem jednego z wiodących banków na Białorusi - BPS-Banku, płacąc za niego ponad 280 mln dolarów. Rosyjskie media informowały także o planach kupienia przez Sbierbank kazachstańskiego BTA-Banku i jednego z 10 największych banków na Ukrainie.

O Sbierbanku było głośno, gdy w 2009 roku w konsorcjum z kanadyjskim producentem części samochodowych Magna próbował odkupić od amerykańskiego General Motors 55 proc. akcji koncernu Opel. Wszelako GM wycofał się z tej transakcji.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org