Rosyjski bank chce przejąć dwa w Polsce?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Sbierbank wejdzie do Polski?

- Sbierbank, największy w Rosji bank depozytowy, rozważa kupno polskich Millennium Banku i Kredyt Banku - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła w bankach inwestycyjnych. Zarówno portugalski właściciel Millenium jak i belgijski Kredyt Bank zapowiedzieli chęć wycofania się z Polski.

- Aktualnie Sbierbank przygląda się Millennium Bankowi i Kredyt Bankowi, które zostały wystawione na sprzedaż - cytuje jednego ze swoich rozmówców gazeta. Inny informator powiedział: - Sbierbank od dawna deklaruje zainteresowanie polskim rynkiem i obecnie przygląda się kilku graczom.

"Kommiersant" twierdzi, że źródło w Sbierbanku potwierdziło mu "zainteresowanie polskimi aktywami".

Polska jest lokalnym centrum finansowym w Europie Wschodniej. Zamiar wejścia Sbierbanku na jej rynek finansowy wydaje się rozsądny kogan o bankach

Faza początkowa

Dziennik przekazuje, że rozmowy w sprawie Millennium Banku znajdują się w fazie początkowej, a due diligence, czyli szczegółowego badania firmy, jeszcze nie przeprowadzono.

Według gazety w wypadku Millennium Banku konsultantami Sbierbanku są: Deutsche Bank i Nomura. - Deutsche Bank odmówił komentarzy, a Nomura i Sbierbank nie odpowiedziały na nasze pytania - zaznacza dziennik.

Bankowa ekspansja

W kwietniu ubiegłego roku prezes Sbierbanku German Gref oświadczył, iż plany banku przewidują jego wyjście w najbliższych czterech latach na rynki: krajów WNP, Europy Wschodniej i tzw. rozwijające.

W końcu 2009 roku Sbierbank stał się właścicielem jednego z wiodących banków na Białorusi, czyli BPS-Banku, płacąc za niego ponad 280 mln dolarów. Rosyjskie media informowały także o planach kupienia przez Sbierbank kazachstańskiego BTA-Banku i jednego z 10 największych banków na Ukrainie.

Rosyjski bank w ostatnich latach kilkakrotnie podejmował próby kupna aktywów bankowych w Europie, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. Dopiero niedawno porozumiał się w sprawie kupna austriackiego Volksbanku.

"Kommiersant" przypomina, że w 2010 roku Sbierbank był wymieniany wśród pretendentów do kupna Banku Zachodniego WBK, który ostatecznie przypadł hiszpańskiemu Santanderowi.

Kto chce kupić kogo?

Największym udziałowcem Sbierbanku (57,6 proc. akcji) jest Centralny Bank Rosji. Kapitalizacja Sbierbanku wynosi 2,17 bln rubli (ok. 74,1 mld dolarów). W 2010 roku jego dochód wyniósł 181,6 mld rubli (ok. 6,2 mld dol.).

Bank Millennium powstał w 1989 roku. Działał pierwotnie jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, a po połączeniu z Bankiem Gdańskim S.A. w 1997 roku jako BIG Bank Gdański SA. Pod aktualną nazwą występuje od 2003 roku.

Największym udziałowcem Millennium jest portugalska firma BCP, która posiada 65,5 proc. akcji polskiego banku. Pod koniec lipca tego roku prezes BCP Carlos Santos Ferreira poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne" i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Afryce, Brazylii i Chinach. Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w Banku Millennium.

Zaś Kredyt Bank jest kontrolowany przez belgijską Grupę KBC. W lipcu br. Grupa poinformowała o chęci sprzedaży m.in. polskich spółek zależnych - Kredyt Banku i Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24