Rostowski stawia na 2,5 proc. wzrostu. Tusk: Może być wyższy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24, fot. PAP/Leszek SzymańskiRostowski i Tusk o budżecie

Przyszłoroczny budżet będzie oparty o założenie 2,5-procentowego wzrostu PKB - poinformowała w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Premier Donald Tusk uważa jednak, że ten wzrost może być wyższy.

- Deficyt budżetowy w przyszłym roku na pewno nie będzie większy niż 35 mld złotych, przy wzroście PKB 2,5 proc. - powiedział w czwartek dziennikarzom w Sejmie Rostowski. Tym samym potwierdził doniesienia PAP sprzed kilku dni.

O przyszłorocznym budżecie mówił dziś też premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd "raczej na sto procent przyjmie pośredni wariant budżetu na 2012 r.", który przewiduje właśnie wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc.

Tusk podkreślił jednak, że jest optymistą co do przyszłorocznej dynamiki PKB. - Nie chcemy lekceważyć wszystkich prognoz, które są bardzo przykre, ostrożne i mało optymistyczne, jeśli chodzi o strefę euro, także o naszego największego sąsiada i największego partnera gospodarczego, jakim są Niemcy - przyznał premier, ale zaraz podkreślił, że zarówno on, jak i minister finansów są przekonani, że w Polsce możliwy jest większy niż 2,5 proc. wzrost gospodarczy w przyszłym roku.

- Odsyłam państwa do historii ostatnich czterech lat. Okazało się, że generalnie najmniej mylił się minister finansów, w porównaniu do wszystkich instytucji i ekspertów, jeśli chodzi o prognozy dotyczące polskiego wzrostu - zaznaczył Tusk.

Premier powiedział też, że tegoroczny wzrost PKB z pewnością przekroczy 4 proc.

Trzy warianty

Z informacji PAP uzyskanych w Kancelarii Premiera wynika, że Rada Ministrów powinna przyjąć projekt ustawy budżetowej na 2012 r. na posiedzeniu 6 grudnia.

Z uzasadnienia do projektu budżetu na 2012 rok, do którego dotarła PAP, wynika, że deficyt budżetu w 2012 roku zostanie zapisany w budżecie na poziomie 35 mld zł. Budżet zostanie skonstruowany przy konserwatywnym założeniu realnego wzrostu PKB o 2,5 proc. i inflacji średniorocznej w wysokości 2,8 proc. Stopa bezrobocia na koniec przyszłego roku ma być na poziomie 12,3 proc.

Na początku listopada minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że przygotuje trzy warianty budżetu na 2012 rok, w zależności od trzech różnych założeń dotyczących wzrostu gospodarczego. Pierwszy wariant "umiarkowanego spowolnienia" w przyszłym roku zakładał wzrost PKB o 3,2 proc., drugi wariant "średniego spowolnienia" wzrost PKB o 2,5 proc., a trzeci "wariant recesyjny" mówił o spadku PKB o 1 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. PAP/Leszek Szymański