Rostowski: inflacja niebawem osłabnie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rostowski: liczymy na spadek inflacji pod koniec tego roku

- Liczymy na spadek inflacji pod koniec tego roku - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem, inflacja "stabilizuje się", choć - jak podkreślił - jej wciąż wysoki poziom jest niepokojący.

Minister przypomniał, że inflacja w strefie euro także znacznie wzrosła. Wobec tego faktu - jak podkreślił - "nie jest pewne, czy już teraz przestaliśmy spełniać kryterium inflacyjne", które Polska przez ostatnie cztery lata spełniała. Jego zdaniem, przy zdeterminowanej polityce NBP, Polska powinna pod koniec tego roku, a na pewno w przyszłym, ponownie je wypełnić.

Droga do euro

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt. proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa. Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać więcej niż o 2 pkt. proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji. Ponadto dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB. Resort finansów szacuje, że w marcu inflacja rok do roku wyniosła 4,1 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24