Rośnie sprzedaż komputerów

Najnowsze

Aktualizacja:

Światowa sprzedaż komputerów PC w pierwszym kwartale 2012 r. wyniosła 89 mln sztuk, czyli była o 1,9 proc. większa niż przed rokiem - podała firma analityczna Gartner. Wcześniej prognozowała, że w pierwszym kwartale br. rynek zanotuje spadek o 1,2 proc. Najlepiej radzą sobie firmy HP, Lenovo które sprzedały ponad 10 mln sztuk swoich urządzeń.

Jak podkreśla główny analityk Gartner Mikako Kitagawa, w Europie, na Bliskim Wschodzie w Afryce wyniki sprzedaży okazały się lepsze od oczekiwanych, ale w rejonie Azji i Pacyfiku były gorsze między innymi z powodu słabszej sprzedaży w Chinach i Indiach. Z informacji Gartnera wynika ponadto, że koncern HP zwiększył udział w światowym rynku - z 16,9 proc., do 17,2 proc. i sprzedał w pierwszym kwartale 2012 roku najwięcej komputerów na świecie - 15,3 mln sztuk.

Lenovo do góry, Dell w dół

Na drugim miejscu pod względem sprzedaży komputerów zajęła firma Lenovo, która sprzedała 11,6 mln sztuka i zwiększyła udział w rynku z 10,4 proc. do 13,1 proc. Trzeci był Dell, który mimo sprzedaży ok. 9,8 mln komputerów zanotował spadek udziału w rynku - z 11,4 proc., do 11 proc. Kolejne miejsce zajęły firmy Acer i Asus ze sprzedażą kolejno 9,7 mln i 5,3 mln. Pozostali producenci komputerów sprzedali łącznie 37, 1 mln komputerów.

Gartner to firma analityczna, z siedzibą w Stanford w USA, która bada branżę IT. Firma powstała w 1979 roku, zatrudnia ponad 1 tys. analityków i konsultantów w ponad 80 krajach.

Źródło: PAP