Rośnie sprzedaż aut. W Polsce aż o 35 proc.

Najnowsze

sxc.huKoncerny motoryzacyjne zrzeszone w ACEA produkują ponad 18 milionów pojazdów rocznie

W lutym liczba zarejestrowanych aut osobowych pięła się w górę szósty miesiąc z rzędu - donosi Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (ACEA). Tylko nad Wisłą liczba nowych pojazdów powiększyła się o ponad 1/3. Analitycy są zdania, że taki wynik w Polsce jest skutkiem zmiany VAT na samochody z "kratką".

Choć wzrost liczony rok do roku ukształtował się na poziomie 8 proc., to pod względem liczby aut był to drugi najsłabszy luty od 2003 roku. W ubiegłym miesiącu sprzedano 861 058 aut.

Od początku stycznia do końca lutego Europejczycy zarejestrowali 1 796 787 pojazdów.

Pod względem liczby zarejestrowanych aut prowadzą Niemcy (209 tys.). W Polsce wzrost wyniósł 35,2 proc., tym samy na naszych drogach pojawiło się 32 tys. nowych pojazdów. Najgorzej poradziły sobie Francja (spadek o 1,4 proc.) i Cypr (-1,1 proc.), Litwa i Portugalia (nieco ponad 40 proc.).

Członkami ACEA są m.in. BMW, DAF Trucks, DaimlerChrysler, FIAT, Ford, General Motors Europe, MAN Nutzfahrzeuge, Porsche, PSA Peugeot Citroën, Renault, Scania, Volkswagen i Volvo.

Koncerny motoryzacyjne zrzeszone w ACEA produkują ponad 18 milionów pojazdów rocznie, zatrudniając bezpośrednio ponad 1, 2 mln osób, pośrednio zaś, zapewniając zatrudnienie ponad 10 mln ludzi.

Autor: rf/klim/ / Źródło: www.acea.be

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu