Rośnie liczba katastrof lotniczych

Najnowsze

Aktualizacja:
PAP/EPA/Alain WandimoyiKatastrofa lotnicza w kongijskim Goma

Liczba katastrof lotniczych w przeliczeniu na milion lotów pasażerskich w ubiegłym roku wzrosła, a stało się tak po raz pierwszy od dekady - powiadomiło Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA). Zmalała jednak liczba ofiar katastrof lotniczych.

Pomimo wzrostu liczby wypadków z 77 w 2006 r. do 100 w 2007 r., liczba śmiertelnych ofiar katastrof lotniczych zmalała w tym okresie z 855 do 692 - podaje IATA w dorocznym raporcie o bezpieczeństwie lotnictwa cywilnego.

Spadek liczby ofiar śmiertelnych w lotnictwie cywilnym nastąpił pomimo wzrostu o 6 proc. liczby przewiezionych pasażerów. W ubiegłym roku odnotowano dokładnie 0,75 wypadku samolotu zachodniej konstrukcji na każdy milion wykonanych lotów. Sta stanowi to jednak pierwszy wzrost tego wskaźnika od 10 lat.

Najniebezpieczniejszy kontynent do podróżowania samolotem stanowi Afryka, gdzie odnotowano 4,09 wypadku na milion lotów. W najtragiczniejszej katastrofie lotniczej ubiegłego roku, do której doszło 17 lipca w Sao Paulo w Brazylii, śmierć poniosło 199 osób.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Alain Wandimoyi