Rośnie apetyt na dywidendy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W rekordowym 2008 roku 111 spółek giełdowych wypłaciło 32 mld zł dywidendy

Lada moment ruszy sezon dywidendowy. Pierwsze spółki już zresztą zaczęły dzielić ubiegłoroczne zyski. Jakich dywidend można się spodziewać? "Puls Biznesu" policzył, że w tym roku giełdowe blue chipy wypłacą akcjonariuszom 8,5 mld zł premii z zysków w porównaniu z 12,5 mld zł dwa lata temu. Które najwięcej?

Sezon wyników finansowych za IV kwartał, trwający na warszawskim parkiecie, pokazuje już, że były one lepsze, niż spodziewali się analitycy.

— Rok temu blue chipy przeznaczyły na dywidendę 8,04 mld zł. W tym roku spodziewam się, że kwota ta wzrośnie o 5-6 proc. Ze wstępnych deklaracji spółek wynika, że w grę wchodzi około 8,5 mld zł, ale pod warunkiem, że KGHM wypłaci tyle, co w zeszłym roku. Kwota może być jeszcze wyższa, jeśli na dywidendę zdecyduje się Pekao - ocenia Krzysztof Pado, analityk Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

Sute dywidendy dopiero za dwa lata

Do tej pory rekordowym był rok 2008. Wówczas aż 111 spółek giełdowych wypłaciło ponad 32 mld zł w postaci premii z zysków. Na blue chipy przypadło wtedy 12,5 mld zł.

— Zanosi się, że ten rok będzie gorszy niż rekordowe lata (2007 i 2008). Może być jednak lepszy niż zeszły rok. Istotnie lepszym pod względem wypłaty premii powinien być już 2011 rok, w którym wyższe premie mogłyby płacić banki i Orlen — ocenia Michał Marczak, dyrektor zarządzający DI BRE Banku.

Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24