Rosną raty? Wyślij kredyt na wakacje

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESJednym ze sposobów na drogi kredyt jest po prostu wydłużenie okresu jego spłacania

Ostatnio wielu Polakom bardzo wzrosły raty kredytów walutowych. Niekorzystne zmiany kursów sprawiły, że rata, którą płacili kilka miesięcy temu bez problemu - teraz naciąga domowy budżet do granic możliwości. A co zrobić, jeśli te grace zostały już przekroczone?

Osoby, które zadłużyły na 300 tysięcy złotych w lipcu płaciły - 1500 złotych raty. Ze względu na rosnący kurs franka do dziś ich miesięczne zobowiązanie wzrosło o ponad pięćset złotych. Jak ulżyć swojemu budżetowi?

Rozciąganie

Jednym ze sposobów jest po prostu wydłużenie okresu kredytowania.

- Jeżeli ktoś wcześniej zaciągnął kredyt, ale nie na maksymalny okres może teraz starać się o wydłużenie tego okresu, co znacząco może obniżyć raty - podpowiada Karol Wilczko, członek zarządu Comperia.pl.

Więcej rat - więcej odsetek

Taki zabieg przyniesie chwilową ulgę finansową. Jednak nie ma nic za darmo.

- Oczywiście odsetek naliczy się więcej. Im dłuższy okres kredytowania, tym więcej odsetek do spłaty. Ale rata kapitałowo-odsetkowa do spłaty jest niższa i to jest dużo korzystniejsze dla gospodarstwa domowego - mówi Alicja Smolińska z Kredyt Banku.

Wakacje kredytowe...

Chcąc przetrzymać ciężki okres - możemy wybrać się na wakacje. Wakacje kredytowe. Raz w roku taką możliwość mają na przykład klienci PKO BP. Banku, który w ubiegłym roku udzielił co trzeciego kredytu hipotecznego.

Zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych przekracza w Polsce już ponad 150 miliardów złotych

- W danym miesiącu nie zapłaci swojej raty - nie wiąże się to z żadnymi kosztami - wystarczy na trzy dni przed terminem konkretnej raty zgłosić taki wniosek do banku - tłumaczy Izabela Świderek z PKO BP.

... nawet trzymiesięczne

Na wakacje raz w miesiącu mogą udać się także klienci Kredyt Banku i banku Millenium. Nawet trzy miesięczny odpoczynek od spłacania rat zapewnia Fortis. W wielu bankach tak jak na przykład DOM Bank i DNB Nord i Saantander - każdy wniosek klienta będzie rozpatrywany indywidualnie.

Ale odsetki niespłacone w danym miesiącu zostaną dopisane do całkowitej sumy kredytu.

Jednak spłacamy

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej na razie nie zwiększyła się wartość niespłaconych kredytów. Dziś - podobnie jak przed kilkoma miesiącami - swoich zobowiązań nie spłaca dwa procent Polaków. Ale te dane nie odzwierciedlają jeszcze pewnych skutków ostatniego osłabienia złotego.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES