Rosną magazyny gazu i polskie bezpieczeństwo. W tym roku o 3 mld metrów sześciennych

Najnowsze

tvn24Gazoport, łupki i rozbudowana sieć. "Polska może być wzorem dla Unii"

Zdolność magazynowania Polski wzrośnie w tym roku do 2,9 mld m sześc. gazu - poinformowało w poniedziałek ministerstwo skarbu państwa. W komunikacie resort podkreśla, że jest to "efekt rozbudowy m.in. magazynu Husów na Podkarpaciu".

Po zakończeniu inwestycji pojemność magazynu zwiększy się o 150 mln m sześc. - Rozbudowa magazynu w Husowie, który dzięki unijnym funduszom powiększy się z 350 do 500 mln m sześc. jest elementem programu zwiększania pojemności podziemnych magazynów gazu. W tym roku osiągniemy zdolność magazynowania 2,9 mld m sześc. gazu. To wzrost o ponad 1 mld m sześc. od 2007 r. - powiedział cytowany w komunikacie minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Połowa z Unii

Ministerstwo podaje, że koszt rozbudowy podziemnego magazynu gazu w Husowie wyniesie ok. 83 mln zł, z czego 38 mln zł to dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Resort skarbu informuje też, że jeszcze w tym roku zakończyć ma się rozbudowa o ponad 600 mln m sześc. magazynu gazu w Wierzchowicach na Dolnym Śląsku. Z kolei w najbliższych latach wzrośnie pojemność magazynów gazu w Mogilnie w Kujawsko-Pomorskiem i Brzeźnicy w Południowo-Wschodniej Polsce. Powstać ma też nowy magazyn w Kosakowie koło Gdańska. "Zwiększanie zdolności magazynowych gazu ziemnego jest obok budowy terminalu LNG w Świnoujściu, terminalu naftowego w Gdańsku, rozbudowy połączeń sieci gazowych między państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz eksploatacji krajowych złóż gazu konwencjonalnego i łupkowego, ważnym elementem w umacnianiu polskiego bezpieczeństwa energetycznego" - informuje ministerstwo.

Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl