Rosną energetyczni giganci

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huDalszej konsolidacji polskich firm energetycznych sprzeciwia się UOKiK

Enea złożyła wstępną ofertę na zakup 50 proc. akcji producenta energii PAK oraz 85 proc. akcji kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Przedstawiciele ministerstwa skarbu podali, że resort otrzymał już kilka ofert na kupno ZE PAK i dwóch kopalń.

"Głównym powodem złożenia oferty jest chęć wewnętrznego zbilansowania popytu i podaży na energię elektryczną. ENEA chce zabezpieczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną, dlatego złożyliśmy ofertę na zakup aktywa wytwórczego" - napisała Enea w komunikacie.

Spółka już wcześniej informowała, że planuje złożyć ofertę na PAK. Termin składania pisemnych odpowiedzi na zaproszenie MSP do negocjacji upłynął w poniedziałek. Ministerstwo skarbu nie podaje szczegółów na temat oferentów.

Jest już kilka ofert

- Jest złożonych kilka ofert, wśród nich są spółki publiczne - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór, nie informując, ile ofert wpłynęło i od kogo.

ZE PAK SA jest drugim co do wielkości krajowym producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego. Łączna moc zainstalowana elektrowni wynosi 2.467 MW. Akcjonariuszami ZE PAK są grupa Elektrimu (ponad 47 proc. kapitału i kontrola operacyjna) oraz Skarb Państwa (50 proc.).

W 2008 roku przychody grupy wyniosły 1,78 mld zł, a zysk netto prawie 120 mln zł.

Kopalnie Adamów i Konin zajmują się eksploatacją złóż węgla brunatnego na potrzeby ZE PAK. KWB Adamów miała w 2008 roku 6,1 mln zł zysku netto przy przychodach na poziomie 254 mln zł. KWB Konin wypracowała w 2008 roku 26,3 mln zł zysku przy przychodach w wysokości 600,5 mln zł.

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu