Rosną ceny gazu na Ukrainie. O blisko 30 proc.

Najnowsze


Ceny gazu wzrosną od wtorku o prawie 30 proc. dla ukraińskich odbiorców przemysłowych, a ponad 64 proc. dla przedsiębiorstw finansowanych z budżetu państwa i budżetów lokalnych. Państwowa komisja regulacyjna ds. energetyki podjęła taką decyzję w poniedziałek.

Cena gazu wzrośnie do 4 tys. hrywien (1,1 tys. zł) za 1000 m sześciennych - dla odbiorców przemysłowych z 3,1 tys. hrywien (850 zł), czyli o 29,1 proc., natomiast dla przedsiębiorstw finansowanych z budżetu państwa z 2,4 tys. hrywien (660 zł), czyli o 64,2 proc.

Będzie jeszcze drożej

Decyzja o podwyżkach jest związana z oczekiwanym wzrostem ceny gazu otrzymywanego przez Naftohaz z Rosji. Oczekuje się, że od drugiego kwartału wyniesie ona 390,8 dol. za 1000 m sześciennych. W ubiegłym tygodniu Nafthaz zapowiedział, że Ukraina od 1 maja podniesie o ponad 50 proc. ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. W pierwszym kwartale 2014 roku Ukraina otrzymywała rosyjski gaz z cenie 268,5 dol. za 1000 metrów sześciennych z uwzględnieniem m.in. zniżki, którą przewidują tzw. porozumienia charkowskie. Zgodnie z zawartymi w 2010 r. umowami charkowskimi Kijów przedłużył Moskwie do 2042 r. okres stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, w zamian za co otrzymał zniżkę na kupowany w Rosji gaz. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zaproponował jednak, by Moskwa wypowiedziała Kijowowi to porozumienie.

Dodatkowa zniżka

Z uwzględnieniem rabatu w zeszłym roku Ukraina płaciła Rosji za gaz 410 dolarów za 1000 metrów sześciennych. W grudniu, po rezygnacji Kijowa z podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, Moskwa przyznała stronie ukraińskiej dodatkową zniżkę, dzięki której od stycznia Ukraina płaciła 268,5 dolarów.

Autor: msz/ / Źródło: PAP