Rosjanie wchodzą do Polski

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rosjanie chcą sprzedawać u nas fundusze inwestycyjne

Leader Asset Management, firma z grupy Gazprom, specjalizująca się w zarządzaniu aktywami, chce wejść na polski rynek produktów finansowych - dowiedziała się "Gazeta Prawna".

Spółka poszukuje chętnych do współpracy m.in. wśród firm zarządzających aktywami i dystrybutorów funduszy inwestycyjnych. Byłaby to pierwsza firma pochodzenia rosyjskiego z własnymi funduszami obecna na naszym rynku. Z polskimi instytucjami finansowymi chce ona też rozmawiać o sprzedaży ich produktów inwestycyjnych w Rosji.

Rosjanie wchodzą do Polski

- W czerwcu planujemy przyjazd do Polski i spotkania z firmami działającymi na rynku inwestycji - mówi Oksana Gołubiewa z Leader Asset Management. Na razie jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób firma zamierza wejść na polski rynek. Jako instytucja spoza UE nie może bowiem rozpocząć działalności na zasadzie jednolitego paszportu europejskiego czy notyfikacji funduszy w Komisji Nadzoru Bankowego - zauważa gazeta.

Jak wejść na polski rynek?

Być może Rosjanie spróbują wejść do Polski za pomocą funduszu zarejestrowanego w Luksemburgu lub innym kraju Unii Europejskiej - przypuszcza dziennik. Na początku roku wartość zarządzanych przez Leadera aktywów w Rosji wyniosła 11,3 mld dolarów.

Początki działalności firmy w Polsce mogą być jednak bardzo trudne - uważa "Gazeta Prawna". - Dystans wobec rosyjskiej firmy może być bardzo duży - ostrzega Robert Nejman, dyrektor działu zarządzania aktywami w Domu Maklerskim IDMSA.

Źródło: "Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24