Rosjanie nie winią liderów za kryzys

Najnowsze

PAP/EPAPutinowi kryzys nie szkodzi (PAP/EPA)

Poparcie Rosjan dla premiera Władimira Putina pozostaje wysokie mimo świadomości, że chwieje się gospodarka rosyjska - wskazuje opublikowany w czwartek sondaż.

Badanie przeprowadzone przez Ogólnorosyjskie Centrum Badań Opinii Społecznej (WCIOM) świadczy o tym, że Rosjanie odczuwają następstwa kryzysu ekonomicznego, nie winią jednak o to swych przywódców politycznych.

Putin wciąż jest najpopularniejszą postacią spośród polityków rosyjskich. Popiera go 78 proc. ludzi - o trzy procent mniej niż we wrześniu - wynika z sondażu. Poparcie dla prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, spadło o 5 proc., do 74 proc.

Spada zaufanie do gospodarki, ale nie do polityków

- Sondaż odzwierciedla fakt, że Rosjanie mają inklinację do ufania bardziej ludziom (politykom) niż instytucjom, co jest jednym z powodów wciąż wysokiego poparcia dla Miedwiediewa i Putina - powiedział dyrektor WCIOM Walerij Fiodorow - Dołują wszelkie główne wskaźniki dotyczące pomyślności z wyjątkiem dotyczących polityki - dodał.

Zaufanie do gospodarki spadło w ciągu dwóch miesięcy o 19 proc. - do 46 proc., a 49 proc. ankietowanych spodziewa się, że ich życie poprawi się w przyszłym roku. Dwa miesiące temu uważało tak 62 proc. Wówczas też 65 proc. oceniało, że kraj zmierza we właściwym kierunku, obecnie sądzi tak 52 proc.

Badanie przeprowadzono na 1.600 osobach w 43 regionach między 22 a 23 listopada. Margines błędu wynosi 3,4 procent.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA