Rosjanie nie rezygnują z polskich banków

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCSbierbank patrzy na Polskę

Sbierbank wciąż rozważa przejęcia na polskim rynku. Wiceprezes rosyjskiego banku Siergiej Gorkow w rozmowie z TVN CNBC w Davos przyznał, że od roku prowadzi rozmowy z Millennium i Kredyt Bankiem, a do ważnych decyzji może dojść pod koniec tego roku.

- Polski rynek jest dla nas bardzo ważny. Rok temu rozpoczęliśmy negocjacje w sprawie Millennium Banku i Kredyt Banku, ale sytuacja na rynku europejskim jest dość trudna, więc nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Nie zmienia to faktu, że takie rynki jak polski i turecki są dla nas bardzo istotne - powiedział Gorkow.

Polityczna ekspansja?

O możliwości wejścia Sbierbanku na polski rynek mówi się już od dłuższego czasu. W listopadzie 2011 r. "Rzeczpospolita" pisała, że największy rosyjski bank podjął już pierwsze kroki zbudowania w Polsce bazy, która ma pomóc w zrealizowaniu planów przejęcia polskich banków. Wynajął nad Wisłą kancelarię prawną, zagraniczny bank inwestycyjny i agencję PR - pisała "Rz". Gazeta informowała również, że specjalne szkolenia w ABW na temat ew. rozmów z Rosjanami przechodzą urzędnicy Komisji Nadzoru Finansowego.

Strategia Sbierbanku, podobnie jak innych państwowych przedsiębiorstw, jest uważana za element polityki Kremla. Zakłada ekspansję w kluczowych dla Rosji krajach byłego Związku Radzieckiego oraz Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC