Rosjanie nie chcą polskich banków

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rosjanie nie przewidują kupna polskiego Millenium i Kredyt Banku

Sbierbank nie negocjuje kupna polskich banków: Millennium i Kredyt Banku - poinformował prezes tego największego w Rosji banku depozytowego German Gref.

- Nie, nie prowadzimy - powiedział Gref, pytany przez dziennik "Wiedomosti", czy Sbierbank prowadzi negocjacje w sprawie kupna polskich banków.

O tym, że Sbierbank rozważa kupno Banku Millennium i Kredyt Banku informowała 23 sierpnia inna rosyjska gazeta - "Kommiersant". Powoływała się przy tym na źródła w bankach inwestycyjnych.

"Kommiersant" twierdził też, że źródło w Sbierbanku potwierdziło mu "zainteresowanie polskimi aktywami". "Kommiersant" przypomniał również, że w 2010 roku Sbierbank był wymieniany wśród pretendentów do kupna polskiego Banku Zachodniego WBK, który ostatecznie przypadł hiszpańskiej Grupie Santander.

Sprzedadzą czy nie?

Wartość rynkowa akcji Sbierbanku wynosi 2,17 bln rubli (ok. 74,1 mld dol.). W 2010 roku jego dochód osiągnął 181,6 mld rubli (ok. 6,2 mld dol.). Największym udziałowcem Sbierbanku (57,6 proc. akcji) jest Centralny Bank Rosji.

Z kolei największym udziałowcem Banku Millennium jest portugalska firma BCP, która ma 65,5 proc. akcji polskiego banku. Pod koniec lipca tego roku Carlos Santos Ferreira, prezes BCP, poinformował o zmianach w polityce spółki na najbliższe lata, ujawniając, że europejskie oddziały grupy, w tym polski Bank Millennium, "przestały być dla firmy strategiczne" i Portugalczycy skoncentrują się na inwestycjach w Afryce, Brazylii i Chinach.

Według analityków, zapowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że BCP zamierza sprzedać swoje udziały w polskim Millennium.

Natomiast Kredyt Bank kontrolowany jest przez belgijską Grupę KBC. W lipcu tego roku Grupa poinformowała o chęci sprzedaży m.in. polskich spółek zależnych: Kredyt Banku i Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24