Rosjanie mniej modni? Europejskie firmy odzieżowe, w tym polska, wycofują się z rynku

Najnowsze


Spółka Maratex, w której 71 proc. udziałów posiada polska grupa Empik Media & Fashion, zakończyła swoją działalność w Rosji - informuje rosyjski dziennik "Wiedomosti". Maratex prowadziła w Rosji sieć sklepów franczyzowych z odzieżą takich firm jak OVS, Esprit i River Island. Także Finowie wycofują się z tego rynku.

Maratex miał w Rosji 49 sklepów o łącznej powierzchni 20 tys. m kw. i posiadał 0,2 proc. udziałów w rynku sprzedawców odzieży, co plasowało go na 25. miejscu wśród największych tego typu firm.

Teraz, jak pisze dziennik "Wiedomosti" cytując przedstawiciela Maratexu, firma zdecydowała się zakończyć działalność. Rosyjska gazeta podkreśla, że wpływ na decyzję miały m.in. "wstrząsy walutowe". Jak pisaliśmy, rubel jest rekordowo słaby względem dolara i euro, co utrudnia prowadzenie biznesu.

"Podtrzymujemy decyzję"

Już w raporcie finansowym z lutego Empik Media & Fashion Group informowała, że zamierza wycofać się z inwestycji w firmy odzieżowe "z uwagi na wyniki sieci sklepów franczyzowych z odzieżą i obuwiem", które "w dalszym ciągu prezentowały wyniki poniżej oczekiwań".

Udziałowiec rosyjskiej firmy, czyli spółka Empik Media & Fashion Group nie chciała dziś wprost potwierdzić tej informacji. "Zarząd Empik Media & Fashion podtrzymuje decyzję o definitywnym zakończeniu działalności w segmencie Moda na wszystkich rynkach (w Polsce, Rosji i na Ukrainie) do końca bieżącego roku. Jednak - mając na uwadze wiążące nas umowy - o kolejnych zamknięciach lub przejęciach konkretnych sklepów będziemy informować w stosownym czasie w ścisłym porozumieniu z naszymi partnerami" - stwierdził poproszony przez nas o komentarz Krzysztof Rabiański, prezes EM&F.

Spółka, która od miesiąca systematycznie zyskiwała, dziś straciła na wartości aż 6,47 proc.

Finowie też się wycofują

EM&F to jednak nie jedyna europejska firma, która zdecydowała się na opuszczenie rosyjskiego rynku. Wcześniej fiński Stockmann ogłosił plan zamknięcia 80 proc. sklepów sieci salonów mody Seppälä.

Do grupy Empik Media & Fashion należą m.in.: sieć sklepów Empik i Smyk, szkoły językowe, serwisy internetowe oraz sklepy odzieżowe. Oprócz Rosji, spółki z grupy EM&F działają także na rynkach: czeskim, słowackim, niemieckim, rumuńskim i tureckim.

Głównymi akcjonariuszami EM&F są: Empik Centrum Investments (38,2 proc.), Bookzz Holdings Limited (38,2 proc.) i ING Otwarty Fundusz Emerytalny (17,03 proc.).

Rekordowo słaby rubel. Rosja odczuwa sankcje TVN24 BiS

Autor: rf, ToL//km / Źródło: vedomosti.ru, tvn24bis.pl