Rosjanie chcą polskich banków?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kontrolowany przez Kreml bank może wejść do Polski

Sbierbank, największa rosyjska instytucja finansowa kontrolowana przez państwo i od niedawna współwłaściciel Opla, może szykować się do kupna banków w Polsce - twierdzą cytowani przez "Puls Biznesu" analitycy PKO BP. A okazji nie brakuje.

Kilka dni temu wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że rosyjski Sbierbank, który niedawno objął część udziałów w Oplu, jest zainteresowany „wchodzeniem szerzej w inwestycje w Polsce”. Wicepremier zastrzegł jednak, że nie zna konkretnych planów wejścia banku na polski rynek. Sbierbank to największy rosyjski bank. Ponad połowa depozytów klientów indywidualnych jest ulokowana w tym banku.

Jest z czego wybierać

- Naszym zdaniem, jeśli zapowiedzi są prawdziwe, Sbierbank może być jednym z kupujących banki w naszym kraju. Pojawiają się zatem inwestorzy, którzy wyrażają gotowość do wejścia na nasz rynek – czytamy w piątkowym komentarzu analityków PKO BP.

Kto jest wystawiony na sprzedaż? Od miesięcy rynek spekuluje, że pod młotek może pójść duży bank, którego znaczącym akcjonariuszem jest zachodni podmiot przyciśnięty do muru przez kryzys finansowy. Najczęściej pada tu nazwa AIG Polska, ale również BZ WBK, w którym większościowym akcjonariuszem jest irlandzki AIB. Na wrzesień zaplanowano emisję akcji największego banku detalicznego w Polsce – PKO BP. Emisja ma być jednak skierowana w pierwszej kolejności do dotychczasowych akcjonariuszy.

Źródło: pb.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24